Uruguayul a spulberat visele africanilor

3 Iulie 2010
788 Vizualizari | 0 Comentarii
Uruguay – Ghana era sfertul de finala cel mai putin atractiv de la Cupa Mondiala din Africa de Sud. Cele doua formatii au oferit insa un meci nebun, cu rasturnari de situatii si cu dramatismul la cote inalte in finalul jocului. Pana la urma, sud-americanii au avut nervii mai tari si s-au calificat in semifinale, invingand Ghana cu 4-2, dupa executarea loviturilor de departajare (1-1 la finalul timpului regulamentar). De la agonie la extaz au trecut cele doua echipe. Ghana a deschis scorul printr-o executie superba a lui Muntari in prelungirile primei reprize, pentru ca Uruguayul sa egaleze prin Forlan in partea secunda. Ultima reprezentanta a Africii in competitie a dominat copios ultima parte a meciului, dar in cele din urma s-a ajuns in prelungiri. Dramatismul a atins cote maxime in ultimele secunde ale prelungirilor, cand Suarez a respins mingea cu mana de pe linia portii, fiind eliminat, iar Gyan de la ghanezi a trimis in transversala din lovitura de la 11 metri. Uruguay a inceput mai bine intalnirea de pe Soccer City din Johannesburg. Timp de 30 de minute, sud-americanii au trecut pe langa deschiderea scorului prin Lusi Suarez sau Forlan, dar treptat africanii au iesit mai mult la joc. Prima actiune importanta a sud-americanilor a venit in minutul 4, cand Forlan a eliberat mingea in dreapta pentru Rodriguez, insa centrarea acestuia pentru Suarez a trecut prin fata portii. Suarez si-a incercat pentru prima data sutul in minutul 11, cand a cautat coltul scurt, dar Kingson a fost atent, retinand fara probleme. Uruguayenii au presat intens in primul sfert de ora, avand numeroase cornere si lovituri libere, insa fara a ameninta cu adevarat poarta adversa. Cea dintai sansa mare de gol a venit in minutul 18 cand, in urma unui corner, balonul a fost deviat de Cavani intr-un fundas ghanez, iar din acesta mingea a lovit fruntea lui Kingson. Opt minute mai tarziu sud-americanii au ratat o noua sansa de a deschide scorul, sutul lui Suarez din interiorul careului fiind respins peste poarta de portarul ghanez. In ultimele secvente ale primei reprize s-a produs deschiderea scorului, Muntari prinzand un sut de zile mari de la 30 metri. Muslera a fost prins putin iesit dintre buturi si mingea s-a oprit langa bara. Uruguayul a egalat repede, in minutul 55, cand capitanul Diego Forlan a transformat impecabil o lovitura libera de la marginea careului. Noua minute mai tarziu, Suarez, aflat la sase metri de poarta, a pus latul la o centrare expediata de Forlan, dar a trimis pe langa si scorul a ramas 1-1. Suarez a fost aproape de a marca si-n minutul 71, sutul sau, trimis pe coltul scurt, fiind respins in corner de Kingson. La finalul primelor 90 de minute s-a inregistrat scorul 1-1, asa ca s-a intrat in prelungiri. Finalul prelungirilor a fost dramatic, ghanezii, mult mai bine pregatiti fizic, trecand in doua randuri pe langa golul victoriei. In minutul 119, lovitura de cap trimisa de Boateng a trecut la o palma de bara. In prelungirile prelungirilor, Luis Suarez a respins de pe linia portii cu mainile o lovitura de cap si a fost eliminat. Iar sacrificiul sau avea sa merite. Arbitrul a acordat penalty, ratat insa de Asamoah Gyan, care a trimis in transversala. La penalty-uri, Uruguay s-a impus cu 4-2, dupa ce Fernando Muslera a aparat doua lovituri. Golul victoriei a fost marcat de Sebastian Abreu, cu o scarita. Adversara Uruguayului din semifinale va fi Olanda, care a eliminat Brazilia in sferturile de finala.

Page time :0.1536 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018798 (s)