Uruguayul, in sferturi dupa 4 decenii

28 Iunie 2010
614 Vizualizari | 0 Comentarii
Din anul 1970 nu a mai ajuns Uruguayul in sferturile de finala ale unui Campionat Mondial. Nici unul dintre actualii jucatori ai "celestilor" nu era nascut in anul in care Uruguayul a ajuns in sferturi. Sambata, sud-americanii au invins cu scorul de 2-1 Coreea de Sud si vor juca pentru un loc in semifinale cu nationala Ghanei. Luis Suarez a deschis scorul in prima repriza, coreenii au egalat in a doua parte a meciului, pentru ca tot Suarez sa inscrie golul victoriei. Partida nu a fost lipsita de decizii ciudate de arbitraj, doua in favoarea coreenilor si una in defavoarea lor. Coreenii au inceput mai bine meciul, iar in minutul 5, Chu Young a trimis mingea in bara din lovitura libera de la 23 de metri. Vazand ca nu-i de gluma cu asiaticii, ofensiva Uruguayului a iesit imediat la rampa si in minutul 8, Luis Suarez a deschis scorul din pasa lui Diego Forlan, ajungand la a doua reusita la aceste mondiale. Daca in prima repriza sud-americanii au avut mai mult posesia si au fost mai periculosi in jocul disputat in preajma careului advers, partea secunda a intalnirii a adus un forcing al coreenilor, care au inclinat balanta posesiei in favoarea lor. Insa posesia prelungita nu garanteaza si golurile, jocul ofensiv al asiaticilor legandu-se doar pana la pasa decisiva, care era de cele mai multe ori blocata. Jocul a devenit plictisitor la un moment dat, Uruguayul nedorind sa riste prea mult pentru a nu lasa poarta descoperita, in timp ce coreenii se descurcau din ce in ce mai greu in ofensiva, desi au fost mai prezenti in joc. Pana la urma, o faza care nu anunta mare lucru a asiaticilor a adus golul egalizator, Chung Yong profitand de o iesire hazardata din poarta a lui Muslera, pentru a trimite cu capul in plasa din cativa metri. Ploaia torentiala a fost unul dintre factorii care au facut ca meciul sa nu fie unul foarte usor, la acest aspect adaugandu-se si gazonul destul de afectat de meciurile precedente. Aceste lucruri nu i-au oprit insa pe sud-americani sa lupte pentru sansa lor, iar cand mai erau 10 minute pana la eventualele prelungiri, Luis Suarez si-a dus echipa din nou in avantaj cu o bijuterie de gol. Dubla a fost reusita cu un sut cu dreptul din marginea careului, mingea, care a prins o traiectorie turbata, intrand in plasa dupa ce a lovit bara. Inainte de aceasta faza, coreenii au solicitat un penalty la o intrare suspecta a lui Cavani in propriul careu, fundasul calcandu-si un adversar, dar arbitrul a lasat jocul sa continue. Coreea de Sud putea reveni din nou in joc in minutul 87, cand a fost aproape de un nou gol egalizator, mingea trimisa printre picioarele lui Muslera indreptandu-se agale spre poarta goala, insa Lugano a venit in viteza din spate si a scos salvator de pe linia portii, pastrand victoria valabila pentru Uruguay.