Urziceniul a intrat in sfarsit in Liga Campionilor

30 Septembrie 2009
823 Vizualizari | 1 Comentarii
• Unirea Urziceni-VfB Stuttgart 1-1 (1-1), prin golurile marcate de Varga, in minutul 48, respectiv Tasci in minutul 5 • Dupa un joc curajos, Unirea inregistreaza un rezultat excelent in compania uneia dintre cele mai bune echipe din Germania • Elevii lui Dan Petrescu acumuleaza un punct dupa doua etape si asteapta acum urmatorul joc, cel in compania scotienilor de la Glasgow Rangers

Unirea Urziceni-VfB Stuttgart 1-1 (1-1), prin golurile marcate de Varga, in minutul 48, respectiv Tasci in minutul 5. Unirea inregistreaza un rezultat foarte bun in compania uneia dintre cele mai bune echipe din Germania. Dupa infrangerea de la Sevilla, elevii lui Dan Petrescu sperau intr-un rezultat bun in compania nemtilor, un rezultat care a venit in cele din urma. Chiar daca au scos doar un egal, trebuie apreciat efortul campioanei Romaniei care s-a batut de la egal la egal cu mult mai titrata sa adversara. Avand in spate sprijinul celor 15.000 suporteri prezenti in tribunele stadionului Steaua, campioana a reusit sa scoata un rezultat bun in compania echipei unde evolueaza si romanul Ciprian Marica. Ca niciodata, o echipa venita din afara Bucurestiului a fost acompaniata cu atata simpatie de fanii Stelei. Nici o alta echipa nu a mai avut parte de o asemenea primire pe Ghencea, insa sufletistii ialomiteni au meritat din plin orice incurajare. Dan Petrescu a ales sa trimita in teren un 11 format din: Arlauskis - E. Nicu, Maftei, Galamaz, Bruno Fernandes, Brandan - T. Balan (‘46-Frunza), Ricardo, I. Apostol, D. Varga (‘90-Paduretu) - Bilasco (‘63-Rusescu). De partea cealalta, antrenorul Markus Babbel a trimis in teren urmatorul 11: Lehmann - Celozzi, Tasci, Delpierre, Boka - Hilbert, Khedira, Hitzlsperger, Gebhart - Marica (‘64-Schieber), Pogrebniak. Jocul a fost unul echilibrat, cele doua echipe fiind la fel de periculoase. Concret, Unirea nu a fost cu nimic mai prejos decat adversarul sau. Totusi, prima repriza a fost una clar dominata de nemti. Acestia au deschis scorul destul de repede prin fundasul Tasci. Acesta a marcat dupa ce a primit o pasa cu capul la o faza in care Nicu Epaminonda a pierdut un duel aerian cu un adversar. Mingea a ajuns la Tasci, care a indeplinit o simpla formalitate. Totusi, ialomitenii au avut si ei cateva ocazii, cel putin in prima repriza. Rand pe rand, Tiberiu Balan, Nicu sau Dacian Varga au fost foarte aproape de egalare, insa nesansa sau imprecizia din fata portii au facut ca scorul sa ramana in favoarea nemtilor. Acesta a fost si scorul inregistrat la pauza, nemtii intrand la cabine cu un avantaj de un gol datorita lui Tasci. Inceputul celei de-a doua reprize a adus o noua echipa de la cabine, Unirea fiind cu mult peste nemti. Diferenta s-a vazut la doar cateva minute.

Nemtii, altoiti de-o Varga

Dacian Varga a reusit sa arunce tribunele in aer dupa ce a marcat un gol superb. Atacantul a primit o minge in lateral, in interiorul careului, si dupa ce a driblat doi adversari a plasat mingea in plasa laterala, iar plonjonul disperat al lui Lehman nu a mai avut nici un efect. Golul a avut un efect de bumerang. De la starea de adormire adusa de nemti dupa ce au deschis scorul, golul lui Varga a reaprins jocul. Ambele echipe au trecut la atac, ocaziile fiind din ce in ce mai dese. Chiar daca s-a jucat deschis, nu s-a mai inscris pana la finalul partidei, scorul final fiind acest 1-1. Rezultatul este unul excelent pentru campioana Romaniei. Ialomitenii au urcat pe locul 3 in Grupa H, dupa ce Sevilla a maturat cu Rangers, in Scotia, echipa pe care a invins-o cu 4-0. In clasament, Sevilla a acumulat 6 puncte, Stuttgart se afla pe locul doi cu 2 puncte, iar Unirea si Rangers se afla pe locurile trei si patru, cu cate un punct, romanii avand un golaveraj mai bun. La finalul jocului, Dacian Varga, cel care a marcat in premiera pentru Unirea in Liga Campionilor, s-a aratat multimit de rezultat, insa a sustinut ca se putea mult mai mult daca se presa putin. "Ne-am dorit foarte mult sa bucuram spectatorii care au venit la stadion si sper ca nu i-am facut de ras. Este cel mai important gol din cariera mea, insa nu asta conteaza, ci important este ca am scos un rezultat bun. Puteam sa obtinem chiar trei puncte", a spus autorul golului Unirii. Elevii lui Dan Petrescu asteapta acum urmatorul joc, cel in compania scotienilor de la Glasgow Rangers, jocul contand pentru cea de-a treia etapa a competitiei.