Urziceniul a ratat calificarea in Liga Campionilor

5 August 2010
673 Vizualizari | 0 Comentarii
• Zenit St. Petersburg-Unirea Urziceni 1-0 (1-0), printr-un gol marcat de Danny, in minutul 33 • Vicecampiona Romaniei rateaza calificarea in Liga Campionilor, trebuind sa se multumeasca doar cu Europa League • Zenit a facut exact ce si-a propus, sa inscrie un gol fara sa primeasca nici unul, in timp ce Unirea nu se mai regaseste, continuand seria neagra a meciurilor fara gol marcat

Zenit St. Petersburg-Unirea Urziceni 1-0 (1-0), printr-un gol marcat de Danny, in minutul 33. Cum in tur, la Bucuresti, scorul a fost de 0-0, rusii de la St. Petersburg continua cursa in Liga Campionilor, in timp ce vicecampioana Romaniei trebuie sa se multumeasca cu play-off-ul Europa League. Zenit a facut exact ce si-a propus, sa inscrie un gol fara sa primeasca nici unul, in timp ce Unirea nu se mai regaseste, continuand seria neagra a meciurilor fara gol marcat. Debutul partidei a fost echilibrat, ambele echipe cautand sa-si suprinda adversarul si nu sa-si creeze ocazii de gol. Primul sfert de ora al jocului nu a prilejuit mari ocazii de gol, atat Zenit cat si Unirea fiind preocupate sa construiasca la mijlocul terenului. Ocaziile s-au ivit rar, rusii fiind putin mai periculosi in privinta suturilor la poarta. Arlauskis a fost insa la post, goal-keeperul lituanian intervenind decisiv in mai multe situatii de unu la unu cu adversarii. Prima ocazie a vasluienilor i-a apartinut lui Frunza, insa sutul acestuia din afara careului de 16 metri nu a adus mare lucru. Ulterior, rusii au intetit atacurile la poarta ialomitenilor, insa jucatorii vicecampioanei au reusit sa indeparteze pericolele. Marinescu a adus putine emotii in tabara lui Zenit, dupa ce a prins un sut din afara careului, restinut insa de portarul advers. Si totusi, Zenit a reusit sa sparga gheata prin Danny, cel care s-a distrat cu apararea visatoare a ialomitenilor si l-a invins pe portarul Unirii cu un sut imparabil din interiorul careului. Rusii nu s-au multumit doar cu atat, ci au continuat atacurile la poarta romanilor. Unirea a rezistat insa eroic, astfel incat scorul la pauza a fost de 1-0 pentru echipa gazda.

Pauza a fost un sfetnic putin mai bun

Debutul partii secunde a fost o copie perfecta a startului partidei. Unirea nu a rupt deloc gura targului, nefiind lasata de Zenit sa se desfasoare pe toate spatiile. Rusii au inchis jocul si au plecat pe contraatac ori de cate ori au prins ocazia, insa Arlauskis a fost de fiecare data la post. Si totusi, Unirea a dat primele semne de revenire spre mijlocul reprizei, atunci cand Neaga a prins un sut frumos insa portarul advers a fost la post. Zenit si-a revenit repede, iar Faizulin a fost foarte aproape sa majoreze diferenta pe tabela de marcaj, insa lovitura acestuia de cap a nimerit doar transversala, iar la a doua incercare acelasi jucator nu a nimerit cadrul portii, mingea trimisa de el trecand peste poarta. Dale a avut golul calificarii in latul piciorului, insa mingea trimisa de el a fost retinuta cu usurinta de portarul lui Zenit. pana la final nu s-a mai intamplat nimic notabil, iar fluierul arbitrului a adus calificarea rusilor in faza urmatoare a Ligii Campionilor. Antrenorul Luciano Spalletti a inceput in formula Malafeev - Aniukov, Fernando Meira, Lombaerts, Hubocan - Denisov - Bîstrov ('46 Rosina), Zirianov, Sirokov ('64 Faizulin)- Danny - Kerjakov ('77 Kanunnikov). De partea cealalta Ronny Levy a inceput cu Arlauskis - Epaminonda Nicu, Galamaz, Maftei, Bordeanu - Brandan - Semedo ('52 Dale), Marinescu, Frunza ('88 Onofras)- Rusescu ('58 Neaga), Bilasco.

Page time :0.1336 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019202 (s)