Urziceniul a scapat ieftin la Sevilla

17 Septembrie 2009
1183 Vizualizari | 1 Comentarii
• Unirea Urziceni a debutat cu o infrangere in grupele Ligii Campionilor, fiind invinsa cu 2-0 de FC Sevilla • Spaniolii au marcat de doua ori prin Fabiano si Renato si au castigat un meci in care ialomitenii nu au avut nici o ocazie de gol
Liga Campionilor este o palarie prea mare pentru echipele din Romania. Aceasta este concluzia dureroasa pentru fotbalul romanesc, dupa inca un debut ratat in grupele Champions League. Campioana Romaniei, Unirea Urziceni, nu a avut nici o sansa in Spania, acolo unde Sevilla a castigat cu scorul de 2-0, lasand de multe ori senzatia ca nu a fortat prea mult, mai ales in actul secund. Aflata la prima participare din istorie intr-o competitie de asemenea anvergura, formatia antrenata de Dan Petrescu a platit tribut lipsei de valoare, in comparatie cu adversarul de aseara si chiar a fricii din prima repriza. In aceste conditii, ibericii au dominat meciul de la un capat la altul, atat tactic cat si teritorial, avand o posesie mult superioara ialomitenilor. Prima iesire mai consistenta a Unirii Urziceni din propria jumatate a avut loc abia in minutul 13, cand Apostol a primit o minge recuperata de echipa sa la mijlocul terenului, insa sutul sau nu a prins spatiul portii lui Palop, trecand putin alaturi. De cealalta parte, cei mai periculosi jucatori ai lui Jimenez au fost in prima repriza Fabiano si Kanoute, ambii reusind cateva actiuni care au creat panica in careul lui Arlauskis. In pofida unei evolutii bune, portarul lituanian n-a putut sa inchida definitiv poarta Unirii si cu cateva secunde inainte de pauza, Luis Fabiano a adus bucuria in tribune si deschiderea scorului pe tabela dupa un contraatac purtat de Renato in banda stanga si un sut necrutator de la 17 metri a atacantului ibericilor. Chiar inainte de aceasta actiune, Bilasco a avut sansa de a marca, insa si-a facut prea lung mingea in careul advers si Palop a intervenit la picioarele lui, retinand cu siguranta. Un singur sut pe poarta Tot gazdele au inceput cu mai multa determinare repriza secunda, conform Onlinesport spaniolii fiind afectati de apostrofarile fanilor care nu i-au iertat pentru jocul destul de slab din prima parte. De cealalta parte, trupa lui Petrescu a dat impresia ca isi recunoaste statutul de inferioritate si a incercat doar sa se apere aglomerat, pentru a diminua proportiile scorului, avand o singura arma ofensiva, contraatacul. Conform cursului jocului, al doilea gol al spaniolilor nu a intarziat sa apara si cu 20 de minute inainte de finalul timpului regulamentar, o lovitura de colt a stat la baza dublarii diferentei de scor a celor de la Sevilla. Centrarea din cornerul de pe dreapta a ajuns la Fabiano, acesta a trimis cu capul spre coltul lung, de unde Renato, scos din offside de Varga, a deviat in plasa. Dupa 2-0, jucatorii lui Dan Petrescu nu au mai avut suflu sa conteze in meci si au pierdut primul joc din Liga Campionilor, in istoria clubului, fara sa suteze vreodata pe poarta (singurul sut pe poarta i-a apartinut lui Bilasco, care a sutat de la 35 de metri, dupa o minge de arbitru, intentionand sa returneze balonul ibericilor). Sevilla putea sa faca 3-0 daca Renato nu trimitea in bara in minutul 87. In celalalt meci al grupei, VfB Stuttgart (Ciprian Marica a fost rezerva) a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Glasgow Rangers. Etapa viitoare, pe 29 septembrie, Unirea Urziceni va intalni pe VfB Stuttgart in Ghencea, iar Sevilla se va deplasa in Scotia pentru jocul cu Glasgow Rangers. Tot aseara, Interul, cu Chivu titular, a remizat 0-0 cu Barcelona, iar echipa lui Boloni, Standard Liege, a fost invina cu 3-2 de Arsenal, dupa ce in minutul 4 conducea cu 2-0. Dinamo Kiev, unde Tibi Ghioane a fost introdus pe teren in actul secund si a ratat o ocazie uriasa, a invins cu 3-1 pe Rubin Kazan. Cu Adrian Mutu titular pe teren timp de 57 de minute, Fiorentina a pierdut la Lyon, scor 1-0. Rezultatele inregistrate aseara in meciurile din Liga Campionilor: Grupa E: Lyon - Fiorentina 1-0 (Pjanic ‘79), Liverpool - Debrecen 1-0 (Kuyt ‘45); Grupa F: Inter Milano - Barcelona 0-0, Dinamo Kiev - Rubin Kazan 3-1 (Ayila ‘71, Magrao '80, Gusev '85 / Dominguez ‘26); Grupa G: FC Sevilla - Unirea Urziceni 2-0 (Fabiano '45, Renato ‘70), Stuttgart - Glasgow Rangers 1-1 (Pogrebnyak '18 / Bougherra ‘77) Grupa H: Olympiakos - AZ Alkmaar 1-0 (Torosidis ‘78), Standard Liege - Arsenal Londra 2-3 (Mangala ‘2, Jovanovic ‘4-pen / Bentdner ‘45, Vermaelen '78, Eduardo ‘81) Etapa viitoare din grupele Champions League se va disputa in zilele de 29 si 30 septembrie. Grupa E: Lyon - Fiorentina 1-0 (Pjanic ‘79), Liverpool - Debrecen 1-0 (Kuyt ‘45); Grupa F: Inter Milano - Barcelona 0-0, Dinamo Kiev - Rubin Kazan 3-1 (Ayila ‘71, Magrao '80, Gusev '85 / Dominguez ‘26); Grupa G: FC Sevilla - Unirea Urziceni 2-0 (Fabiano '45, Renato ‘70), Stuttgart - Glasgow Rangers 1-1 (Pogrebnyak '18 / Bougherra ‘77) Grupa H: Olympiakos - AZ Alkmaar 1-0 (Torosidis ‘78), Standard Liege - Arsenal Londra 2-3 (Mangala ‘2, Jovanovic ‘4-pen / Bentdner ‘45, Vermaelen '78, Eduardo ‘81) Etapa viitoare din grupele Champions League se va disputa in zilele de 29 si 30 septembrie.