Urziceniul s-a cocotat pe primul loc in Liga I

14 Martie 2009
680 Vizualizari | 0 Comentarii
Dan Petrescu
• Pana la jocul de maine dintre Dinamo si CS Otopeni, echipa Unirea Urziceni este noul lider al campionatului • Urziceniul a invins ieri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (la pauza 0-0), formatia Pandurii Targu Jiu, rezultatul urcand trupa lui Dan Petrescu in varful ierarhiei

Liga I la fotbal are de ieri un lider nou, Unirea Urziceni fiind formatia care a antamat deja fotoliul de lider al campionatului. Cel putin pana la jocul de maine dintre Dinamo si CS Otopeni, echipa Unirea Urziceni este noul lider al campionatului, Urziceniul a invins ieri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (la pauza 0-0), formatia Pandurii Targu Jiu, rezultatul urcand trupa lui Dan Petrescu in varful ierarhiei. Cele doua goluri au fost marcate de Raul Rusescu, in minutul 60, respectiv Dacian Varga, in minutul 84. Jocul a fost insa unul apatic, departe de prima liga de fotbal. Prima repriza a meciului dintre Unirea Urziceni si Pandurii a fost una surda, jucatorii ambelor formatii alergand fara noima in cautarea golului, ocaziile lipsind insa cu desavarsire. Jocul a fost si destul de tacticizat de cei doi antrenori, Dan Petrescu si Sorin Cartu, duelurile dure fiind la ordinea zilei. Cel de-al doilea mitan al partidei a fost insa ceva mai animat, cu Urziceniul pe post de echipa care a dictat ritmul. Ocaziile s-au inmultit la poarta pandurilor, golurile marcate fiind absolut firesti. In minutul 61, Raul Rusescu, jucator trimis de doar trei minute in teren, a deschis scorul, dupa ce a facut ce a vrut cu apararea adversa. In minutul 85, Dacian Varga, trimis in joc odata cu Rusescu, a reusit sa majoreze diferenta la 2-0 pentru Unirea. Dupa jocurile de ieri, Unirea Urziceni-Pandurii Targu-Jiu si CFR Cluj-Rapid Bucuresti, astazi se vor mai disputa alte patru partide, printre care Steaua- Politehnica Iasi, Otelul Galati- Gloria Buzau, Gloria Bistrita- FC Vaslui si FC Timisoara- Gaz Metan Medias. Maine vor avea loc ultimele partide ale rundei cu numarul XX, respectiv FC Brasov- FC Arges, Dinamo- FC Otopeni si Farul Constanta-U Craiova.

Page time :0.1388 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018864 (s)