Vali Badea a irosit visele iesenilor

24 Aprilie 2010
1267 Vizualizari | 1 Comentarii
N Doye si Mihajlov si au impartit punctele aseara
• Dinamo Bucuresti - Poli Iasi 1-1 (1-0), in etapa 29 a Ligii I de fotbal • Pentru gazde a marcat N'doye, in timp ce pentru Poli Iasi a egalat Lucian Munteanu • Iesenii nu au reusit sa profite de haosul de la Dinamo si au mai ratat patru ocazii uriase de a da lovitura in Stefan cel Mare • Vali Badea a ratat un penalty in minutul 64 • Cu acest punct, echipa lui Titi Dumitriu ocupa in continuare primul loc retrogradabil in clasamentul Ligii I • Etapa viitoare, Poli va juca acasa, duminica, 2 mai, impotriva formatiei Gaz Metan Medias

Poli Iasi a obtinut un egal pe terenul lui Dinamo Bucuresti, dar iesenii au parasit terenul de joc cu capetele plecate, din cauza ca au ratat o sansa uriasa de a castiga in Groapa. O sansa (este vorba despre haosul de la Dinamo) cu care o echipa de talia Politehnicii se intalneste poate o data la cateva decenii. In afara golului inscris de Munteanu, in minutul 53, baietii lui Titi Dumitriu au mai ratat alte patru ocazii uriase de a inscrie golul victoriei, printre care si un penalty irosit de Vali Badea. Atacantul adus de la Craiova a trimis in bara portii lui Curca, lovitura de pedeapsa obtinuta tot de el. Cu o echipa total remaniata fata de meciurile trecute si cu un nou sistem de joc (4-4-2), iesenii au inceput timid meciul de la Dinamo si trupa lui Talnar a deschis scorul in minutul 21. Ignatov a trimis o pasa la Claudiu Niculescu, acesta a deviat cu calcaiul pana la N'doye, care a inscris din marginea careului. Din acest moment, pe teren a existat o singura echipa, Poli Iasi. Impinsi de Titi Dumitriu, fotbalistii din Copou au dominat jocul la mijlocul terenului, iar in minutul 30 Bujor, singur in sase metri, a trimis mult peste poarta lui Curca. Doua minute mai tarziu, o noua actiune frumoasa a Politehnicii purtata pe traseul Cristi Constantin - Ignatov si primul a centrat perfect pentru Vali Negru, care a trimis cu capul putin peste poarta dinamovista. In minutul 35, Ignatov a executat putin peste poarta o lovitura libera de la 25 de metri, faza la care Moti a fost iertat de o eliminare evidenta. Arbitrul Robert Dumitru a facut insa praf meciul din Groapa. Nu l-a eliminat pe Moti, nu a acordat inca un penalty pentru Poli la un hent al lui Daminuta si unul pentru Dinamo, la un fault al lui Adrian Ilie, asupra lui Bujor.

Ratari cat roata carului

Dupa pauza, iesenii au iesit mult mai decisi de la vestiare si au reusit egalarea in minutul 53. Miclea a centrat perfect in careu, iar Munteanu, nemarcat, a egalat cu o frumoasa lovitura de cap. Fundasul central al Politehnicii este la al doilea gol impotriva lui Dinamo in ultimul an, marcand tot cu capul si in primavara anului trecut, cand iesenii au invins cu 1-0. Doua minute mai tarziu, Pulhac a gresit o pasa spre propria defensiva, iar Cristi Constantin a scapat singur cu portarul Curca, l-a driblat pe acesta, dar cand sa suteze, da cu piciorul in pamant, trecandu-si in cont poate cea mai mare ratare a sezonului. Dupa un sut pe langa poarta al lui Torje, tot baietii lui Titi Dumitriu puteau sa dea lovitura. Vali Badea a ramas singur cu portarul lui Dinamo, l-a driblat pe acesta, dar cand sa paseze in fata portii la Miclea, da cu stangul in dreptul si Molinero trimite in corner. Si, pentru ca tacamul sa fie complet, in minutul 64, acelasi Vali Badea rateaza un penalty, obtinut tot de el. Atacantul adus de la Craiova l-a fentat pe Curca, dar balonul a lovit bara portii dinamoviste, spre disperarea antrenorului Dumitru Dumitriu. Spre finalul jocului, tot iesenii au fost mai aproape de golul victoriei, dar Miclea a ratat de putin tinta in minutele 80 si 83. Astfel, Poli a pierdut doua puncte uriase si ramane pe locul 15 in ierarhia Ligii I, iar etapa viitoare, pe 2 mai, vor juca acasa, impotriva formatiei Gaz Metan Medias. Dupa meci, antrenorul Titi Dumitriu era nemultumit ca elevii sai au ratat cat pentru un campionat. "Consider ca la fel de bine puteam pierde, dar la fel de bine puteam sa castigam. Echipa mea nu este înca în situatia de a juca în liniste, sa fructifice ocaziile pe care si le creeaza si asta din cauza unei timiditati si poate si a unei neîndemanari a unor jucatori, care nu pot împinge mingea în poarta chiar si dupa ce au trecut de portar. Este adevarat ca am avut si situatii în care am scapat de a primi un al doilea gol, pentru ca ne-ar fi fost foarte greu sa revenim. Sunt multumit ca nu am pierdut, dar pe de alta parte sunt nemultumit ca nu am castigat. Trebuia sa profitam de Dinamo, care nu era într-o forma foarte buna, dupa ce Talnar a întampinat unele probleme si nu a avut la dispozitie tot lotul. El nu a reusit sa gestioneze aceasta problema, dar era si foarte greu de gestionat. Nu m-am întalnit niciodata cu situatia asta", a declarat Dumitriu.

Dinamo Bucuresti - Poli Iasi 1-1 (1-0)
Au marcat: N'doye ('21) / Munteanu ('53)
Stadion: Dinamo
Vreme: frumoasa
Spectatori: 4.000 (dintre care 20 de la Iasi)
Gazon: cu denivelari
Formatii: Dinamo Bucuresti: 36. G. Curca - 14. Molinero, 25. Scarlatache, 4. Moti (6. L.Rus '46), 3. Pulhac - 29. N'Doye (19. Daminuta '49) - 22. Torje, 5. D. Kone (24. Vranjkovici '73), 10. Alexe - 99. Cl. Niculescu, 9. M. Niculae. Antrenor: Cornel Talnar.
Poli Iasi: 1. Branet - 30. Straut (24. Straton '59), 21. Mihajlov, 28. Cr. Munteanu, 23. Ad. Ilie - 18. Miclea, 8. Ignatov, 26. V. Negru, 10. Cr. Constantin (77. A. Ionescu '69) - 99. V. Badea (16. Nuno Viveiros '77), 11. Bujor. Antrenor: Dumitru Dumitriu.
Cartonase galbene: Moti '20, Niculescu '41 / Straut '54, Negru '67, Badea '73, Miclea '74, Ignatov '78