Vasluienii lui Porumboiu nu mai sperie pe nimeni

25 Octombrie 2008
673 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Porumboiu
Clipe grele pentru FC Vaslui, echipa care in primele 5 etape a defilat si a obtinut tot atatea victorii. Ieri, la Targu Jiu, din acea echipa a lui Hizo a mai ramas doar amintirea. Pandurii lui Sorin Cartu au castigat cu scorul de 1-0, chiar mai lejer decat o arata scorul.

Gorjenii au inceput neobisnuit de ofensiv partida, presand continuu poarta lui Kuciak, mai ales in prima jumatate, cand Alexandru Piturca, Iordache si Tilinca au realizat majoritatea fazelor de atac ale gazdelor, insa cei doi atacanti n-au reusit sa inscrie. Vasluiul lui Hizo a demonstrat ca trece printr-o perioada nu tocmai buna si a avut prima urcare in careul advers abia la jumatatea primei reprize, pana atunci moldovenii confruntandu-se cu probleme grave in defensiva, venite mai ales din partea lui Andronic, care a si fost scos din teren in minutul 24, inlocuit cu Temwanjera. Intrarea senegalezului a adus un plus de luciditate in jocul oaspetilor si Vaslui a reusit sa echilibreze jocul in apropierea pauzei si mai ales dupa, cand forta ofensiva a Pandurilor a mai slabit din intensitate, jocul intrand intr-o perioada de contre apatice la mijlocul terenului. Daca in teren atmosfera era destul de monotona, pe banca, tensiunea crestea cu fiecare faza, iar Sorin Cartu n-a mai rezistat presiunii si a cedat nervos la o faza de atac ratata a echipei sale, fiind trimis de Marius Avram in tribune dupa lungi parlamentari in zona bancilor de rezerve. Cea mai mare ocazie de gol a venit abia in minutul 67, cand Genchev a executat perfect o lovitura libera de pe partea stanga, mingea a fost deviata usor cu capul de Neagu, insa a intalnit bara din stanga lui Mingote, gazdele scapand cu fata curata, la singura ocazie a adversarilor. Piturca si-a spalat pacatele din prima repriza cu un gol spectaculos, dar in acelasi timp amuzant, realizat in minutul 74. Ghindeanu scapase pe contraatac, insa a evitat sa suteze si a trimis in stanga la varful Pandurilor care initial a sutat pe langa minge, insa tot el a revenit si a trimis-o in vinclul portii lui Kuciak, care se aruncase pe jos la faza primului sut. Diferenta de pe tabela putea fi marita daca Stanga, Piturca si apoi iar Stanga nu s-ar fi jucat cu ocaziile in careul advers, acestia permitandu-si sa faca si cateva jonglerii spre deliciul publicului. Sansele vasluienilor de a reveni in joc au fost anulate si de eliminarea lui N`Doye cu 5 minute inainte de finalul timpului regulamentar, pentru un fault extrem de dur cu talpa inainte la Stanga, care a scapat ca prin minune fara o accidentare grava.

Page time :0.1449 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014721 (s)