Vasluienii nu s-au facut de ras in Franta

27 August 2010
984 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa ce a obtinut o nesperata remiza alba in partida tur de pe teren propriu, FC Vaslui a pierdut calificarea in grupele Europa League, in deplasarea din Franta, unde Lille s-a impus cu 2-0. Scorul a fost deschis din penalty, de Cabaye, dupa ce Kuciak a fost eliminat, al doilea gol fiind marcat de Chejdou. Faza primului gol al francezilor a pornit dupa un offside clar, nesemnalizat de brigada norvegiana. Francezii au inceput in forta meciul, Chedjou trimitand pe langa poarta in minutul 4, dupa o lovitura de colt si o pasa de la Gervinho. De cealalta parte, Vasluiul n-a putut face altceva decat sa se apere cu eroism si sa scape, arareori, pe contraatac, prin Wesley, dar fara prea mare pericol pentru poarta lui Lille. Faza decisiva a meciului s-a petrecut in minutul 68, dupa ce arbitrul norvegian Tom Harald Hagen a acordat penalty pentru Lille, in urma unui fault al lui Kuciak asupra lui Sow in careu, care fusese in offside, nesemnalizat de asistent. Kuciak a fost eliminat in urma acestui eveniment, in locul sau intre buturi intrand Claudiu Puia. Acesta, insa, nu a putut impiedica golul francezilor, Cabaye marcand de la punctul cu var. Dupa aceasta faza, si Lopez Caro a fost trimis in tribune de arbitrul norvegian, din cauza protestelor. Cu un om in minus si un dezavantaj clar, atat pe tabela, cat si in joc, vasluienii nu au mai avut nici o sansa pe final, cand au mai incasat un gol de la Aurelien Chejdou, acesta marcand cu un sut de la mare distanta, deviat de apararea moldovenilor, suficient cat sa-l pacaleasca pe Puia.

Page time :0.1356 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019689 (s)