Vasluiul calca totul in picioare

9 Noiembrie 2009
633 Vizualizari | 0 Comentarii
Mike Temwanjera
FC Vaslui s-a impus la limita cu Ceahlaul, scor 1-0, intr-un meci dominat de vasluinei, insa in care gazdele au dat o replica puternica, putand chiar obtine o remiza. Golul Vasluiului a fost marcat de Gerlem in minutul 43. Pentru FC Vaslui, intalnirea din deplasare cu Ceahlaul Piatra Neamt, lanterna rosie a clasamentului, n-a creat aproape deloc emotii. Acesta a fost si motivul pentru care formatia antrenata de Marius Lacatus nu a fortat deloc in partida de sub Pietricica. Chiar daca diferenta de valoare a loturilor era evidenta inca dinainte de meci, partida a fost una destul de echilibrata. Gazdele nu s-au dat inapoi din fata atacurilor vasluienilor, si nici n-au stat la cutie cu speranta de a apara o remiza alba, reusind sa iasa de multe ori pe atac pentru a ameninta poarta lui Haisan. Conform Onlinesport, cu toate ca vasluienii au dominat, in unele momente chiar categoric, acestia n-au reusit deschiderea scorului decat cu 2 minute inainte de pauza, cand Gerlem a profitat de o respingere gresita a lui Vitelaru si l-a executat scurt pe Rohetki cu un sut din 10 metri. Cu avantaj minim pe tabela, oaspetii nu si-au facut mari probleme in privinta deznodamantului meciului. Ignoranta putea sa-i coste pe vasluieni in minutul 56, cand Doicaru a nimerit transversala portii lui Haisan cu un sut splendid de la distanta, care putea sa aduca pentru gazde un nesperat gol egalizator. Dupa doua contraatacuri periculoase ale vasluienilor, finalizate cu executii slabe ale lui Gerlem, care nu a aratat prea mult interes in a marca, Ceahlaul a mai amenintat inca o data poarta Vasluiului in minutul 78, cand mingea trimisa puternic cu capul de Vitelaru a fost scoasa cu un reflex excelent de Haisan de sub transversala.

Page time :0.1383 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018430 (s)