Vasluiul lui Porumboiu, din nou in Europa

11 Iunie 2009
677 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Porumboiu
Lacrimi la Craiova si petrecere la Vaslui. Plaiesii lui Porumboiu au scris o noua pagina de istorie, dupa ce au invins, in deplasare, pe Universitatea Craiova. Unicul gol al meciului din Banie a fost marcat de Wesley Lopes in minutul 13, atacantul brazilian finalizand cu o lovitura de cap din interiorul careului. Cei 30 de mii de suporteri olteni prezenti in tribunele stadionului Ion Oblemenco nu au reusit sa transmita starea de exuberanta si celor 11 juveti de pe teren, care nu au reusit sa-si creeze nici o ocazie cu adevarat importanta. Universitatea Craiova a presat si a avut initiativa majoritatea timpului, fara insa a pune cu adevarat in pericol poarta unui Kuciak de netrecut. Minutul 21 l-a adus pe Florin Costea in pozitie de finalizare, insa goalkeeper-ul vasluian s-a opus in extremis. Vasluienii au trecut pe langa golul doi in minutul 44, cand Mike Temwanjera a sutat peste poarta dintr-o pozitie ideala din careul craiovean. Imediat dupa pauza, oaspetii au trecut pe langa golul de 2-0, Wesley si Ljubinkovic aflandu-se aproape de finalizare. Ultima ocazie a Craiovei s-a consumat in minutul 85, cand Gaman a reluat cu capul peste transversala centrarea lui Soava din lovitura libera. Dupa finalul meciului, oltenii si-au pierdut cumpatul si au inceput sa arunce cu scaune pe terenul de joc si sa-i injure pe jucatorii Craiovei. Alaturi de FC Vaslui, in Europa League s-au mai calificat formatiile FC Timisoara, CFR Cluj si Steaua Bucuresti. Calificata deja in Europa League si cu gandul mai mult la finala Cupei de sambata, rezervele de la CFR Cluj au pierdut cu 2-0, pe terenul formatiei Gaz Metan Medias. FC Timisoara s-a prezentat lamentabil la Brasov, cu toate ca mai avea sanse la titlu. Echipa lui Razvan Lucescu a castigat cu 1-0, prin golul marcat in minutul 89 de Hadnagy. La ultimul meci la Brasov pentru Lucescu si Stelea, suporterii au venit in numar foarte mare, stadionul fiind arhiplin. Gazdele au controlat tactic tot meciul, banatenii fiind inexistenti in ofensiva. Hadnagy a reusit unicul gol al partidei, in minutul 89. Totusi, timisorenii s-ar putea califica in preliminariile Ligii Campionilor, daca TAS le da cele 6 puncte inapoi. In aceasta situatie, Dinamo ar rata si locul 2, o adevarata drama pentru gruparea din Soseaua Stefan cel Mare. De altfel, Dinamo a incheiat sezonul printr-o infrangere urata la Arges, cu 5-2. A fost un meci in care fanii ros-albi au intrat pe teren in prima repriza, dupa ce Zicu egalase scorul la unu. Dupa aceea, elevii lui Rednic au ramas in spate cu 5-1, pentru a marca un gol in cele sase minute de prelungiri aratate la finalul reprizei secunde. Golurile invingatorilor au fost marcate de Cazan `13, Iordache `45+6, Dulcea `52, `58 si Iordache `89, in timp ce pentru oaspeti au inscris Zicu `30 si Claudiu Niculescu `90+3. Suporterii dinamovisti au scandat "Mercenarii", l-au injurat pe actionarul Vasile Turcu, dar si o parte a jucatorilor. Ultima echipa care a prins Europa League este Steaua, care a remizat 1-1, pe terenul campioanei Unirea Urziceni. Patronul Stelei, Gigi Becali, a declarat la iesirea de pe stadionul Tineretului din Urziceni ca a fost epuizat de emotii in asteptarea calificarii in Europa League. "De la meciul cu Rapid din sferturile de finala nu am mai avut asa emotii. Daca voia Dumnezeu, dadea gol Rapid in ultimul minut si nu mergeam in Europa. Sunt epuizat, distrus, fiert!", a spus Gigi Becali. In urma lui Gigi Becali a iesit si presedintele Valeriu Argaseala, care repeta "Sunt fericit, sunt fericit".

Page time :0.1300 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018892 (s)