Vasluiul lui Porumboiu, scos afara din Europa

30 Aprilie 2009
747 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Porumboiu
Cu 17 jucatori straini in formulele de start ale celor doua echipe, a doua semifinala a Cupei Romaniei dintre CFR Cluj si FC Vaslui, disputata in fata unei asistente scazute pe stadionul Tineretului din Urziceni, nu a aratat prea mult fotbal, jocul fiind foarte sacadat, cu foarte multe momente de intrerupere, doar in prima repriza fiind comise aproximativ 30 de faulturi, majoritatea de catre clujeni. Centralul Ionica Serea poate fi numit personajul principal al filmului primei parti a intalnirii, acesta fluierand foarte des orice contact intre jucatori, insa a uitat sa fluiere la doua faze in care a refuzat sa acorde penalty pentru Vaslui. Dupa ce Ruiz a deschis scorul in minutul 10, din pozitie de unu la unu cu portarul moldovenilor, atacantul clujean scapand singur pe poarta dupa o pozitie de offside de catre vasluieni, trupa lui Viorel Moldovan a fost dezavantajata prin neacordarea a doua lovituri de pedeapsa in noua minute. Prima data Temwanjera (17`) este luat pe sus in marginea careului lui Claro de o interventie prin alunecare a lui Dani, pentru ca in minutul 26 Wesley sa fie agatat din spate de Galiassi in preajma careului mic al ardelenilor, la ambele faze Ionica Serea lasand jocul sa continue, desi vasluienii au protestat vehement. Vasluienii au inceput in avanposturi si repriza secunda, avand ocazia sa egaleze dupa 7 minute la o faza in care Buhus l-a ridiculizat pe Dubarbier pe dreapta, a centrat excelent pentru Burdujan, insa acesta a sutat defectuos, Temwanjera nereusind nici el sa prelungeasca in plasa portii lui Claro. Clujenii puteau majora diferenta de pe tabela de marcaj in minutul 67, cand Mara l-a gasit cu o pasa magnifica in diagonala pe Pereira, acesta a patruns in viteza, insa mult prea in unghi, sutul sau lovindu-se de bara din dreapta lui Kuciak. Vasluienii au dat replica prin Burdujan (78`), care a sutat tot din unghi, insa Claro a scos mingea de pe cadrul portii, pentru ca dupa cateva secunde Kuciak sa respinga sutul puternic lansat de Mara din marginea careului. Desi vasluienii au atacat in valuri, fazele ofensive disperate ale acestora nu si-au gasit concretizarea, moldovenii cazand psihic pe final de partida, cand Mara a realizat o faza frumoasa pe partea dreapta a careului vasluian, a pasat in margine pentru Pereira, care a dus scorul la 2-0 in prelungiri. Vasluienii sunt foarte aproape sa rateze cupele europene, dupa ce au iesit din Cupa Romaniei, iar in campionat ocupa abia locul 8. "Omul a venit cu o tema clara. L-a avut observator pe Dan Petrescu, iar Mircea Sandu nu e strain de treaba asta. Cine poate sa isi permita ce a facut Serea astazi? Ofsaid clar la gol si doua penaltiuri fara dubii. Clujul e o echipa frumoasa, cu forta in ei. Au vrut sa ne scoata din Cupa. Vasluiul abia are lumina in oras. Au fost interese foarte mari sa nu fie Vasluiul in finala, au stat 4-5 echipe ca sa pierdem noi", a declarat Adrian Porumboiu la Antena 1.

Page time :0.2470 (s) | 22 queries | Mysql time :0.056556 (s)