Vasluiul se apropie de play-off-ul Europa League

31 Iulie 2009
651 Vizualizari | 0 Comentarii
Vasluiul se apropie de play off ul Europa League
Peste 7 mii de vasluieni au infruntat ploaia si au venit sa-si incurajeze fotbalistii preferati, ajunsi pentru al doilea an consecutiv in cupele europene. FC Vaslui a infruntat ploaia si a reusit sa obtina un succes important in lupta pentru calificarea in play-off-ul Europa League. Trupa lui Cristi Dulca a castigat cu 2-0 in fata cipriotilor de la Omonia Nicosia. Vasluienii nu au facut un meci foarte bun, dar au jucat tactic perfect si astfel au reusit sa faca un pas urias spre calificarea in play-off-ul Europa League. Meciul nu a inceput tocmai bine pentru vasluieni. Cipriotii au avut o posesie mai buna si au reusit sa ajunga la poarta mult mai des ca elevii lui Cristi Dulca. Zurawski si Christofi au reprezentat principalele guri de foc ale oaspetilor. Insa statul la cutie al echipei moldave a dat roade pana la urma. Mike Temwanjera a deschis scorul in minutul 19, in urma unei faze la care Gerlem a lovit ambele bare ale portii lui Kotsolis. Din acest moment, Vasluiul a preluat initiativa si s-a instalat la conducerea jocului. Atacantii ciprioti au fost anihilati aproape total in actul secund. Temwanjera a mai lovit o data, la doar noua minute de la reluare, stabilind, practic, scorul final al partidei. Incercarile ulterioare din atac ale elevilor lui Takis Lemonis au ramas fara rezultat si Vasluiul a obtinut un prim succes imbucurator. Returul este programat martea viitoare (4 august) de la ora 17.00. Tocmai pentru ca acest joc este programat marti, vasluienii au decis sa-si amane partida din prima etapa a Ligii I, acasa cu Gaz Metan Medias, joc care a fost reprogramat pe data de 12 august.

Page time :0.1756 (s) | 22 queries | Mysql time :0.050191 (s)