Vasluiul si Rapid au remizat pentru Otelul Galati

6 Decembrie 2010
716 Vizualizari | 0 Comentarii
FC Vaslui a terminat la egalitate, scor 1-1, in derby-ul etapei 18 a Ligii I de fotbal, cu Rapid Bucuresti. Partida s-a disputat pe un ger naprasnic si pe un teren complet inghetat. Raul Costin a deschis scorul pentru Vaslui inainte de pauza, Ovidiu Herea restabilind egalitatea putin dupa startul reprizei secunde.

Intr-un alt meci disputat ieri, Otelul Galati s-a distantat in fruntea clasamentului, dupa victoria de pe teren propriu cu Sportul Studentesc, scor 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Marius Pena, cu o executie superba in minutul 76. Sportul a jucat excelent, avand numeroase ocazii de gol, dar n-a reusit sa inscrie, desi a avut chiar si o bara prin Tibi Balan.

Sambata s-au disputat doua jocuri in Liga I. Gloria Bistrita a terminat la egalitate, scor 3-3, cu FC Timisoara, dupa o partida superba. Banatenii au condus de doua ori, dar Bistrita a egalat prin Keita, in minutul 89. Golurile Timisoarei au fost marcate de Luchin (18'), Zicu (49') si Axente (67'), iar pentru Bistrita au inscris Velcovici (53') si Keita (72' si 89'). Bruno Moraes si Ciprian Petre au avut cate o bara pentru Gloria in prima repriza, iar Burca a fost eliminat in ultimele minute. Imediat dupa acest meci, Marian Iancu l-a demis pe Cosmin Contra pentru ca i-a replicat intr-o emisiune televizata si-l va numi in functia de antrenor pe cehul Dusan Uhrin jr.

In fine, tot sambata, Dinamo a terminat la egalitate, scor 2-2, partida cu Astra Ploiesti de pe teren propriu, dupa ce ploiestenii au intrat la vestiare cu avantaj de doua goluri. Seto Takayuki si Radek Oprsal au marcat pentru Astra in prima repriza, Dinamo egaland in doar trei minute dupa golul din penalty al lui Catalin Munteanu si reusita lui Adrian Cristea.

Clasament Liga I - etapa 18

Gaz Metan Medias - Victoria Branesti 2-2 (Aganovici '73, '78 / Novac '65, Dorin Popa '70)

FC Brasov - FCM Targu Mures 1-1 (Ilyes ‘63 / Ilyes '72 - autogol)

CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-1 (Traore ‘68, Kivuvu ‘71 / Dorel Stoica ‘65)

Gloria Bistrita - FC Timisoara 3-3 (Velcovici '53, Keita '72, ‘89 / Luchin ‘18, Zicu '50, Axente ‘67)

Dinamo Bucuresti - Astra Ploiesti 2-2 (Munteanu '58 - pen., Ad. Cristea '60 / Seto '15, Oprsal ‘38)

Otelul Galati - Sportul Studentesc 1-0 (Pena ‘76)

FC Vaslui - Rapid 1-1 (Raul Costin ‘43 / Herea ‘49)