Veste proasta pentru fanii lui Novak Djokovic

Publicat: 25 feb. 2016

Tenismanul sarb Novak Djokovic, principalul favorit al turneului ATP de la Dubai, a abandonat in sferturile de finala ale acestei competitii, dotata cu premii in valoare totala de 2.249.215 dolari, dupa ce a pierdut primul set al partidei cu spaniolul Feliciano Lopez (6-3), programata joi.

Djokovic, care a inregistrat miercuri a 700-a victorie din cariera sa, a ratat astfel sansa de a egala, in aceasta saptamana, recordul lui Ivan Lendl, care a disputat 18 finale consecutive in 1981-1982.

Jucatorul sarb, in varsta de 28 ani, actualul lider al clasamentului ATP, a castigat de patru ori pana acum turneul de la Dubai (2009, 2010, 2011 si 2013) si a disputat 17 finale consecutive in circuitul ATP, incepand din ianuarie 2015.

Feliciano Lopez va juca in semifinalele turneului din Emiratele Arabe Unite cu cipriotul Marcos Baghdatis, care l-a invins in sferturi, cu 7-5, 6-0 pe spaniolul Roberto Bautista, cap de serie numarul 4.