Vezi aici, LIVE TEXT, meciul Astra Giurgiu – CSM Poli Iasi, scor 1-0

Publicat: 25 sept. 2016
1

90′ Final, 1-0.
90’+4 Cosmin Frasinescu (Poli Iasi) paraseste terenul dupa ce a primit doua cartonase galbene!
90’+2 Poli Iasirespinge lovitura lui Viorel Nicoara.
90’+1 Daniel Niculae (Astra Giurgiu) se afla in ofsaid.
90’+1 ArbitrulPavel Cristian Balaj va prelungi cu inca 3 minute.
90′ Osfaid la Madalin Martin.
89′ Alexandru Ciucur de la Poli Iasi este surprins in ofsaid.
88′ Astra Giurgiu preseaza in atac, insa sutul lui Daniel Niculae nu gaseste poarta.
88′ Suteaza Daniel Florea, dar nu nimereste poarta.
87′ Cosmin Frasinescu (Poli Iasi) a fost avertizat de catre arbitrul Pavel Cristian Balaj cu primul cartonas galben.
84′ Schimbare la gazde: Constantin Budescu e inlocuit de Viorel Nicoara.
84′ Lovitura de cap a lui Catalin Stefanescu nu prinde cadrul portii pentru Poli Iasi.
82′ Se pare ca Marian Tarsa nu mai poate continua. Catalin Stefanescu il inlocuieste pentru oaspeti.
82′ Nicolo Napoli (Poli Iasi) face schimbare: Madalin Martinil inlocuieste pe Narcis Badic.
81′ Daniel Florea (Astra Giurgiu) suteaza, dar nu, nu e gol.
78′ Gol! Constantin Budescu isi duce echipa in avantaj, 1-0!
77′ Atentie, e penalty! Astra Giurgiu tocmai a primit un 11 metri!
77′ Sut bun al lui Junior Morais, dar fara rezultat.
75′ Marian Tarsa de la Poli Iasi pare a fi in regula si revine pe teren.
74′ Jocul a fost reluat pe Stadionul Marin Anastasovici.
73′ Jocul a fost intrerupt! Marian Tarsa (Poli Iasi) se zvarcoleste de durere pe teren, are nevoie de ingrijiri.
72′ Alexandru Boiciuc (Poli Iasi) suteaza spre poarta, dar mingea este respinsa de o aparare atenta.
70′ Daniel Florea intra in locul lui Denis Alibec.
70′ Filipe Teixeira de la gazde este oprit pentru ofsaid.
68′ Denis Alibec incearca un sut, dar cei de la Poli Iasi reusesc sa respinga.
67′ Trage Fabricio dar balonul trece pe langa poarta.
61′ Astra Giurgiu ataca prin Constantin Budescu. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.
60′ Alexandru Ciucur (Poli Iasi)incaseaza un galben de la arbitrul Pavel Cristian Balaj.
59′ Filipe Teixeira (Astra Giurgiu) reuseste sa traga, dar sutul nu prinde spatiul portii.
58′ Sutul lui Constantin Budescu nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Stadionul Marin Anastasovici.
57′ Arbitrul Pavel Cristian Balaj a acordat o lovitura de la colt pentru Astra Giurgiu. Executa Constantin Budescu.
55′ Cartonas galben pentru Constantin Budescu.
55′ Astra Giurgiu avanseaza in atac si Filipe Teixeira trage spre poarta. Poli Iasi se descurca, lovitura e blocata de un aparator.
54′ Osfaid la Daniel Niculae (Astra Giurgiu).
52′ Daniel Niculae (Astra Giurgiu) este semnalizat in pozitie de ofsaid.
49′ Constantin Budescu e semnalizat in ofsaid de catre Pavel Cristian Balaj.
46′ A inceput partea secunda a partidei de la Giurgiu.

45’+1 1 minute, pierdute din cauza intreruperilor, vor fi adaugate la Prima repriza.
45′ Filipe Teixeira (Astra Giurgiu) castiga un duel aerian, dar trimite cu capul mult peste.
45′ Faza importanta, dar Poli Iasi indeparteaza pericolul dupa sutul lui Constantin Budescu (Astra Giurgiu).
37′ Astra Giurgiu in atac, Romario Moise trage, dar scorul ramane acelasi.
33′ Marius Sumudica face o schimbare, Daniel Niculae il inlocuieste pe Florin Lovin.
30′ Denis Alibec (Astra Giurgiu) prinde un sut, dar rateaza tinta.
30′ Gianmarco Piccioni (Poli Iasi) suteaza, dar rateaza tinta.
28′ Pavel Cristian Balaj ii arata galben lui Geraldo Alves!
19′ Denis Alibec este in ofsaid.
16′ Poli Iasi avanseaza in atac si Gianmarco Piccioni reuseste sa traga, dar sutul sau rateaza tinta.
11′ Filipe Teixeira (Astra Giurgiu) trimite pe langa poarta.
8′ Pavel Cristian Balaj acorda corner pentru Astra Giurgiu.
1′ Incearca Alexandru Boiciuc dar nu nimereste poarta.
1′ S-a dat startul meciului.

Dupa victoria de infarct, obtinuta saptamana trecuta acasa cu Pandurii Targu Jiu, scor 3-2, fotbalistii de la CSM Poli Iasi au un nou meci infernal in Liga I. De aceasta data, in ultimul joc din runda a zecea, iesenii joaca pe terenul campioanei Astra Giurgiu. Meciul este programat astazi, de la ora 20:30, la Giurgiu (in direct la Digi Sport, Dolce Sport si Look TV). Inaintea acestei runde, jucatorii lui Nicolo Napoli ocupa locul 7 in clasament, la 3 puncte de ultimul loc care duce in play-off, in timp ce Astra Giurgiu este pe locul 12, doar cu 8 puncte (mai putine puncte au doar ASA Targu Mures si Poli Timisoara, care au plecat cu depunctari la startul sezonului).

Un succes obtinut astazi la Giurgiu, ar readuce linistea in Copou, echipa urmand sa revina in cartile pentru un loc in play-off. Misiunea oaspetilor se anunta insa una infernala, din moment ce Nicolo Napoli are numeroase probleme de lot. Pe lânga Ionut Voicu si Alex Tiganasu, ambii suspendati, tehnicianul nu-i va avea la dispozitie în meciul de la Giurgiu nici pe Mihalache, Bole si Andrei Cristea, acestia absentând din motive medicale. Cristea a suferit o leziune musculara, Bole are probleme la glezna, iar Mihalache la genunchi.

„Din cauza problemelor de efectiv, suntem în situatia de a nu avea 18 jucatori valizi pentru a completa foaia de joc. Chiar si în aceste conditii, mergem la Giurgiu sa ne jucam sansa. Un punct ar fi extraordinar pentru noi. Chiar daca Astra nu traverseaza o perioada buna, jucam, totusi, pe terenul echipei campioane”, a declarat presedintele executiv Florin Prunea.
Astra si CSM Poli Iasi s-au întâlnit de sase ori în Liga I, de patru ori au câstigat giurgiuvenii, un joc s-a terminat cu victoria moldovenilor, iar o partida s-a încheiat la egalitate.

Primul joc a avut loc pe 26 octombrie 2012, la Giurgiu, scor 1-0 pentru gazde, marcator Bukari. Astralii s-au impus si în returul editiei 2012-2013, de asta data cu 2-0, autorii golurilor de pe arena din Copou fiind Constantin Budescu si Marko Ivanovski. Singura victorie din contul gruparii moldave s-a consemnat în primavara lui 2015, pe 15 martie, CSMS – Astra 1-0, gol Iulian Badic, din pasa lui Ionut Voicu.
Cea mai mare diferenta de scor s-a înregistrat în turul sezonului regulat 2015-2016, când giurgiuvenii au învins acasa cu 4-1 (Budescu dubla, Florea, De Amorim / Vasile Gheorghe). Cea mai recenta confruntare a avut loc pe 6 decemrie 2015, CSMS – Astra 1-1 (Vasile Gheorghe / Alibec).

Marius Sumudica este neînvins în confruntarile din campionat cu Nicolo Napoli, palmaresul duelurilor dintre cei doi cuprinzand trei succese pentru actualul antrenor al giurgiuvenilor si o remiza.
În 2009-2010, tehnicianul italian a condus banca Astrei în 25 de meciuri din Liga I (7 victorii – 7 remize – 11 înfrângeri).

Mediile de vârsta ale celor doua loturi: Astra – 27 ani si 10 luni;