Vezi aici, LIVE TEXT, meciul CSM Politehnica Iasi - Gaz Metan Medias, scor 1 - 0 - FOTO

19 Mai 2017
1748 Vizualizari | 0 Comentarii
CSM Politehnica Iasi Gaz Metan Medias 2
Arena din Copou va gazdui, in aceasta seara, cu începere de la ora 20.30 (in direct la Digi Sport, Dolce Sport si Look TV si live text pe www.bzi.ro), derby-ul play-out-ului, dintre CSM Poli Iasi si Gaz Metan Medias.

Fara înfrângere în ultimele 11 etape, Iasiul ocupa locul 7 si are un punct avans fata de Gaz Metan, iar în cazul unui succes se va desprinde la patru puncte si va lua o optiune serioasa pentru câstigarea play-out-ului. Daca în sezonul trecut locul 7 avea o miza imensa, participarea în preliminariile Europa League, de aceasta data campioana play-out-ului nu va avea de câstigat decât financiar, diferenta fata de locul 8 fiind de aproximativ 200.000 de euro. Presedintele iesenilor, Florin Prunea, nu ia în calcul decât victoria în meciul de vineri si a facut un apel la jucatorii sai sa fie concentrati în acest final de sezon.

"Este derby al play-out-ului, echipa care va câstiga acest meci va lua o optiune importanta pentru locul 7. Nu va fi un meci decisiv, se va juca pâna în ultima etapa, dar câstigatoarea meciului de vineri va avea sanse mari la locul 7. Noi jucam acasa, avem suporterii de partea noastra, nu am pierdut de 11 meciuri si trebuie sa câstigam acest joc. Traversam o perioada remarcabila, nu este putin lucru sa ai o serie de 11 meciuri fara înfrângere. Pacat ca am primit acel gol la Timisoara, am fi avut acum un avans mai mare fata de Medias", a declarat Florin Prunea.

Ovidiu Mihalache, pe mâna lui Pompiliu Popescu

Antrenorul Eugen Neagoe nu va conta în meciul cu Mediasul pe capitanul Ovidiu Mihalache, în timp ce Vasile Gheorghe este incert. În schimb, va reveni Alex Tiganasu, absent în etapa trecuta din motive medicale. În ceea ce-l priveste pe Mihalache, absent în ultimele trei meciuri din cauza durerilor la spate, presedintele Prunea a declarat ca îl va trimite pe stoperul Iasiului la un consult la fostul medic al echipei nationale, Pompiliu Popescu.

„Mihalache are dureri puternice la spate si nu poate juca. Am sperat sa îl recuperam pentru meciul cu Gaz Metan, dar i-au reaparut durerile. Stiu cum e, am trecut si eu prin asa ceva. Sunt dureri puternice, te taie spatele. Îl vom trimite la un consult amanuntit la medicul Pompiliu Popescu, la Bucuresti”, a spus Prunea.

Biletele pentru partida de vineri, programata la ora 20.30, au fost puse în vânzare la magazinul clubului, din Iulius Mall, etajul II. În ziua jocului, tichetele pot fi procurate de la casele stadionului la preturile obisnuite: 5 lei la peluze, 10 lei la tribunele A si B.

Semnal de alarma privind sezonul viitor

Desi mai sunt câteva etape pâna la finalul stagiunii, situatia în Copou este în continuare incerta. Presedintele Florin Prunea si antrenorul Eugen Neagoe sunt la final de contract, la fel si multi dintre jucatori. Presedintele spera sa discute cât de curând aceste probleme cu cineva din conducerea Comitetului Director, pâna nu va fi prea târziu.

„Suntem la final de sezon si înca nu stim pe ce drum vom merge în sezonul viitor. si jucatorii ma întreaba, dar nu stiu ce sa le spun. si eu, si antrenorul Neagoe suntem la final de contract, la fel si multi dintre jucatori. Am tras semnale de alarma, dar… Asteptam pe cineva sa ne spuna ce se va dori din vara. Din punct de vedere sportiv, ne-am îndeplinit obiectivul. Am ramas în Liga I, iar acum ne dorim sa terminam cu fruntea sus, pe locul 7. Asta le-am cerut si jucatorilor, sa fie concentrati în acest final de campionat si sa încheiem cu fruntea sus. Noi nu ne putem autopropune în continuare. Asteptam pe cineva sa ne spuna în ce formula se va continua”, a precizat Prunea, care ia în calcul o prelungire a contractului cu Iasiul, doar în conditiile în care vor fi create conditii: „Eu iau în calcul orice varianta. si sa plec, si sa continui la Iasi. Dar pentru a ramâne la Iasi trebuie multe lucruri schimbate. Ramânerea mea aici nu depinde neaparat de partea financiara, ci de partea sportiva. Avem nevoie de un teren de antrenament, avem nevoie de instalatie de încalzire, pentru ca la iarna nu mai putem juca asa. Trebuie niste conditii minime pentru performanta. Sigur, situatia financiara este foarte importanta. Vara aceasta va fi foarte dificila. Se vor acumula datorii de câteva luni la salarii, datorii la stat… Cu banii din drepturile de televizare nu vom putea acoperi totul. Este greu sa lucrezi în atmosfera asta din ultimele luni”.

LIVE TEXT

Final de meci, 1-0!

90+4' Galben pentru Ionut Voicu!

90+3' Lukacs Bole (Poli Iasi) bate un corner.

90+3' Gaz Metan respinge lovitura lui Alexandru Ciucur.

90+1' Se anunta 4 minute de prelungire.

88' Eliminare! Eric ia al doilea galben in acest meci si e trimis la vestiare!

86' Alexandru Rauta (Poli Iasi) reuseste sa traga, dar sutul nu prinde spatiul portii.

82' Schimbare la gazde: Ionut Constantin Pantiru e inlocuit de Catalin Stefanescu.

81' Incearca Alexandru Munteanu dar nu nimereste poarta.

80' Eric (Gaz Metan) suteaza spre poarta, dar mingea este respinsa de o aparare atenta.

77' Iese Alexandru Tiganasu, intra Daisuke Caumanday Sato.

76' Arbitrul Florin Ovidiu Mazilu a acordat o lovitura de la colt pentru Poli Iasi. Executa Lukacs Bole.

75' Schimbare la gazde, Alexandru Ciucur il inlocuieste pe Bojan Golubovic.

73' Alexandru Munteanu (Gaz Metan) suteaza, dar rateaza tinta.

71' Ionut Constantin Pantiru (Poli Iasi) trimite pe langa poarta.

67' Gaz Metan avanseaza in atac si Alexandru Munteanu reuseste sa traga, dar sutul sau rateaza tinta.

65' Sabin Danut Lupu intra in locul lui Alexandru Curtean.

63' Cartonas galben pentru Milan Mitic.

62' Gaz Metan preseaza in atac, insa sutul lui Eric nu gaseste poarta.

56' Bojan Golubovic de la Poli Iasi pare a fi in regula si revine pe teren.

55' Partida este din nou in desfasurare.

55' Bojan Golubovic este accidentat si meciul se intrerupe.

53' Cristian Danci il inlocuieste pe Radu Zaharia la Gaz Metan.

51' Eric (Gaz Metan) a fost avertizat de catre arbitrul Florin Ovidiu Mazilu cu primul cartonas galben.

48' Milan Mitic incearca o lovitura cu capul, dar mingea este respinsa.

48' Poli Iasi are un corner, Lukacs Bolese pregateste sa il execute.

47' Lukacs Bole (Poli Iasi) suteaza, dar lovitura e blocata de un aparator.

47' Lovitura de colt pentru Poli Iasi.

46' Eric (Gaz Metan) executa un corner.

46' Alexandru Munteanu incearca un sut, dar cei de la Poli Iasi reusesc sa respinga.

46' Repriza 2 a inceput pe Stadionul Emil Alexandrescu!

46' Alexandru Munteanu ii ia locul lui Daniel Sikorski pentru Gaz Metan.

Gata primele 45 de minute, e pauza.

45+1' 1 minute irosite din cauza intreruperilor vor fi adaugate la Prima repriza.

45' Poli Iasi in atac, Andrei Cristea trage, dar scorul ramane acelasi.

43' Poli Iasi ataca prin Andrei Cristea. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.

42' Akaki Khubutia este avertizat de Florin Ovidiu Mazilu!

41' Akaki Khubutia trimite cu capul, dar Poli Iasi se apara.

41' Florin Ovidiu Mazilu acorda corner pentru Gaz Metan.

40' Ionut Constantin Pantiru (Poli Iasi) se afla in ofsaid.

39' Galben pentru Radu Zaharia (Gaz Metan).

37' Moment neplacut pentru Poli Iasi, Andrei Cristea a ratat de la 11 metri!

36' Doru Alexandru Greab (Gaz Metan) este avertizat de arbitru.

35' Penalty! Poli Iasi a primit un penalty!

35' Milan Mitic de la Poli Iasi pare OK acum.

34' Meciul pe Stadionul Emil Alexandrescu este din nou in desfasurare.

22' Sutul lui Cosmin Frasinescu nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Stadionul Emil Alexandrescu.

20' Lukacs Bole de la Poli Iasi gaseste un culoar si suteaza, dar mingea ocoleste poarta.

18' Andrei Cristea (Poli Iasi) suteaza pe poarta, dar intervine portarul.

12' Gaz Metan preseaza in atac, dar arbitrul Florin Ovidiu Mazilu fluiera prompt ofsaid.

7' Assistul ii apartine lui Ionut Constantin Pantiru!

9' Pe Stadionul Emil Alexandrescu, Gaz Metan este penalizata pentru ofsaid.

9' Gaz Metan avanseaza prin Alexandru Curtean, care isi incearca sutul. Mingea prinde cadrul portii, dar tabela ramane neschimbata.

8' Andrei Cristea este in ofsaid.

7' Gol! Poli Iasi in avantaj, 1-0!

2' Bojan Golubovic (Poli Iasi) este surprins in ofsaid.