Actualitate

VEZI aici, LIVE TEXT, meciul CSMS Iasi – CFR Cluj, scor 4-2

Publicat: 20 iul. 2014

Nou-promovata CSMS Iasi are sansa unui debut incredibil de sezon la revenirea in elita fotbalului romanesc. Profitand de faptul ca adversarele nu pun pret pe Cupa Ligii, formatia lui Marius Lacatus poate ajunge lejer in sferturile competitiei. Astfel, dupa ce au invins cu 2-0 rezervele de la Targu Mures, duminica, de la ora 18.00 (Stadionul „Emil Alexandrescu”, in direct pe Look TV), iesenii trebuie sa treaca de CFR Cluj pentru a se califica in sferturi.

Echipele de start

CSMS Iasi: Caparco – Mitici, Plamada, Mihalache, Voicu – Bosoi, Olah, Cretu, L. Mihai – Palimaru, Dulee Johnson. Antrenor: Marius Lacatus.
CFR Cluj: Vîtca – Burca, Ene, Jaime, Pop  – Paun, Christian Da Silva, Veres – Codorean, Provencio, Tîrlea. Antrenor: Vasile Miriuta.

94′ Finalul partidei.

91′ 3 minute suplimentare

89′ Cretu primeste galben pentru un fault asupra lui Veres.

86′ Dedu este faultat in preajma careului advers, lovitura libera importanta pentru CSMS Iasi.

85′ Final linistit de meci, in care clujenii sunt constienti ca au pierdut orice sansa de a reveni pe tabela.

81′ Schimbare 0    Schimbare la CSMS: Calugaru pentru Liviu Mihai.

81′ Olah trimite Iasul in sferturile Cupei Ligii, 4-2 CSMS!

80′ Galben pentru Pereira, cel care a faultat in suprafata de pedeapsa.

79′ Penalty 0    Penalti pentru CSMS Iasi la o cadere in careu a lui Mugurel Dedu.

78′ Bosoi trimite in careu, la 11 metri, pentru Liviu Mihai, care se arunca si reia imprecis cu capul din plonjon!

77′ Voicu este aplaudat la scena deschisa de fanii Iasului. Fostul rapidist le intoarce gestul!

75′ Schimbare 0    O noua schimbare la gazde: iese Voicu, accidentat, in locul sau intrand Iulian Vladu.

74′ Schimbare 0    Schimbare la CSMS: iese Dulee, intra Dedu.

73′ Schimbare 0    Ultima inlocuire la CFR: iese Provencio, intra Guimaraes.

72′ Nicio faza notabila de poarta in ultimele zece minute.

70′ Atac in evantai al iesenilor, ramas nefinalizat, dupa ce Mitic a centrat in primul adversar, undeva la limita careului ceferist.

69′ Iesenii paseaza cu mult calm in propria jumatate, asteptand replica adversarului.

67′ CSMS Iasi trateaza cu multa superficialitate aceste momente in care ar putea sa isi dubleze avantajul in fata unei echipe incropite a fostei campioane CFR Cluj.

64′ Lacatus nu rateaza momentul de a se certa cu arbitrul de rezerva.

45′ Finalul primei reprize.

45′ Gol – Faza fixa pentru clujeni, de pe partea dreapta. Christian trimite cu stangul in careu, de unde Paun reia in plasa, la firul ierbii, 2-2!

43′ Jocul s-a mai calmat intre timp, dupa golul de 2-1 al oaspetilor.

40′ Cartonas galben pentru Christian, care simuleaza un fault in marginea careului.

38′ Gol – Christian din nou de la 11 metri, 2-1 pentru CSMS Iasi!

37′ Voicu a intrat 3 metri in suprafata de pedeapsa inainte ca Christian sa suteze!

37′ Penaltiul se va repeta!

37′ Caparco fata in fata cu Christian, care trage peste transversala!

36′ Catalin Popa arata punctul cu var dupa un fault comis undeva in zona de la 11 metri.

35′ Lovitura libera pentru CFR Cluj, dupa un fault comis de Ionut Voicu. 25 de metri, lateral dreapta.

33′ Paun nu reuseste sa initieze un contraatac periculos dupa o pasa simpla gresita de Adrian Olah.

30′ Corner – Prima ocazie a CFR-ului este semnata de Codorean, care trage de la 16 metri pe coltul scurt, Caparco se intinde si acorda corner!

29′ Palimaru nu reuseste sa puna forta intr-o executie din interiorul careului, iar Vatca scapa cu fata curata la un nou atac periculos al iesenilor.

28′ Offside – Pozitie de ofsaid in care este surprins fostul jucator al Rapidului, Ionut Voicu.

26′ Voicu rateaza verticalizarea spre Johnson.

25′ In continuare, clujenii trec cu greu de mijlocul terenului.

24′ Cartonas galben – Primul avertisment al partidei este vazut de Gabriel Burca, de la CFR Cluj

22′ La felul in care arata acest joc, CFR ar putea merge la TAS pentru a da in judecata LPF-ul ca a fost obligata sa participe in Cupa Ligii.

20′ Olah centreaza in marginea careului mic, de unde un jucator al Iasului trage direct pe Vatca!

19′ Olah la post, minge pe prima bara, resping stoperii Clujului de aceasta data!

18′ Corner 0    O noua lovitura de la coltul terenului pentru formatia gazda, de pe partea dreapta.

16′ O singura echipa pe teren, iar numele acesteia este, desigur, CSMS Iasi.

14′ Gol Olah gaseste o noua centrare perfecta, Mihalache apare la finalizare si il bate pe Vatca cu o reluare din apropiere, pe coltul scurt!

12′ Adrian Olah centreaza bine ca si la faza golului, Vatca nu se mai lasa pacalit, iese si boxeaza!

11′ Corner pentru CSMS Iasi, dupa un sut deviat al lui Dulee Johnson.

10′ Joc de pase propus de gazde, care cauta eventualele brese in apararea lui CFR.

9′ Marius Lacatus le cere elevilor sai sa fie calmi.

6′ CFR Cluj incearca sa construiasca la mijlocul terenului.

5′ CSMS deschide scorul! Olah centreaza perfect in gura portii, de unde Liviu Mihai reia imparabil cu capul!

3′ Voicu patrunde in partea stanga de atac, este faultat, lovitura libera pentru gazde. Un corner mai scurt pentru CSMS.

2′ Putina lume in tribunele stadionului, oamenii se afla inca la case sa isi achizitioneze tichetele de acces la aceasta optime de finala.

1′ Partida este oficiata la centru de Catalin Popa.