VEZI AICI, LIVE TEXT, meciul CSMS Iasi – Viitorul 0-0

Publicat: 28 iul. 2014

Dupa ce a intrat in atmosfera meciurilor oficiale cu doua victorii lejere in Cupa Ligii, nou-promovata CSMS Iasi debuteaza in aceasta seara intr-un nou sezon al Ligii I, pe propriul teren, impotriva „pustilor” Viitorului lui Gica Hagi.

Partida, contand pentru prima runda din Liga I se va disputa pe Stadionul „Emil Alexandrescu” din Copou de la ora 18.30 si va fi televizata pe Look TV.

Desi lotul CSMS-ului este departe de a fi definitivat, oficialii din Copou spera sa compenseze prin atmosfera buna din vestiar. Jucatorii sunt cu salariile la zi, aproape o raritate in fotbalul romanesc, conditiile de pregatire sunt dintre cele mai bune, aspecte care ridica gradul de optimism din tabara ieseana. Presedintele executiv Florin Prunea admite ca multe echipe inca nu sunt pregatite pentru noul sezon, apreciind totodata ca echipa sa are un atu prin faptul ca a avut o pregatire mai lunga in aceasta pauza competitionala.

Pentru acest meci, biletele vor fi puse in vanzare astazi dimineata, la casele de bilete de la stadion, si vor avea preturile de 10 lei la peluze si 20 de lei la tribunele A si B. La tribuna 0A si 0B un bilet costa 30 de lei, in timp ce la tribuna 0, costul unui tichet va fi de 50 lei.

Antrenorul Marius Lacatus are destule probleme de efectiv chiar din prima etapa. Astfel, Badic si Bole sunt accidentati, in timp ce Alex Tiganasu nu a primit inca acceptul Astrei Giurgiu sa joace la Iasi.

01′
A inceput meciul!

07′
Iasiul ajunge cu mingea in careu, dar preluarea lui Dulee este dezamagitoare

10′
Cretu vede primul cartonas galben al partidei

14′
Daminuta vede cartonasul galben

15′
Meciul se joaca la mijlocul terenului. Pina in acest moment n-a fost nici o faza de poarta

19′
Mitrita suteaza peste poarta de la 20 de metri

25′
Cirstocea trimite un balon de la 18 metri fix in bratele portarului Caparco

29′
Cretu suteaza, iar mingea se duce foarte departe de poarta lui Balauru

35′
Daminuta executa o lovitura libera de la 25 de metri, mingea se duce foarte aproape de stilpul portii lui Caparco

40′
Daminuta trage din alergare, dar nu reuseste sa prinda spatiul portii lui Caparco

44′
Olah suteaza de la 35 de metri direct in vinclu, dar portarul Viitorului respinge balonul in corner

45′
Sfarsitul primei reprize

46′
Prima schimbare a partidei: intra Cioabla, iese Vlad Rusu.

49′
Voicu centreaza in care, dar o face prea lung si Palimaru nu mai ajunge la balon

52′
Palimaru trimite cu latul defectuos de la 16 metri. Fotbalistul Iasiului a ratat o buna ocazie de gol

53′
Cirstocea suteaza de la 13 metri, Caparco se opune si trimite in corner

62′
Fault la mijlocul terenului facut de Cioabla

65′
Dulee suteaza dezamagitor de la 25 de metri

67′
Iese Florin Tanase, intra Ionut Nastasie

68′
Cretu centreaza, Bosoi trimite cu capul, dar o face foarte slab si mingea ajunge la portarul Viitorului

69′
Balauru iese gresit la o lovitura libera executata de Olah si Palimaru, din cadere, obtine un corner

70′
Milan Mitici vede si el cartonasul galben

71′
Liviu Mihai centreaza de pe partea dreapta si mingea se scurge usor in afara terenului

74′
Ratare incredibila! Palimaru da cu latul din 6 metri peste poarta. E mai greu sa ratezi decit sa dai gol

74′
Intra Marius Calugaru si iese Mitici

78′
Mugurel Dedu intra in locul lui Dulee

78′
Cioabla reia cu capul foarte bine o minge de pe partea dreapta, iar balonul sterge bara

83′
Mihalache trimite de la 40 de metri propriului portar. Iasiul pare sa nu mai doreasca sa atace