Vezi aici meciul dintre CSMS IASI si FC Brasov, 1-2, LIVE TEXT

Publicat: 29 apr. 2013
1

Sorin Cartu debuteaza in aceasta seara pe banca Iasului, in Copou, intr-un meci contra Brasovului. Victoria este singura varianta a iesenilor pentru a mai ramane cu sanse in cursa pentru evitarea retrogradarii. Partida va incepe la ora 21.30 si va fi transmisa in direct de Digi Sport 1 si p site-urile www.bzi.ro si sport.bzi.ro.

Dupa o prima parte catastrofala de miniretur, soldata cu demiterea lui Liviu Ciobotariu, CSMS Iasi va avea nevoie de un finis de exceptie pentru a-si mentine locul in prima liga. Incepand de astazi, cand in Copou va urca Brasovul, echipa ieseana va avea in fata sapte finale pe care trebuie sa le trateze doar la victorie daca mai vrea sa joace si in sezonul viitor in prima liga.

Sub comanda lui Sorin Cartu, care va debuta in aceasta seara pe banca Iasului contra Brasovului, CSMS nu mai are voie sa faca niciun pas gresit pe propriul teren, dar nici acest lucru nu este suficient pentru a se salva. Pe langa punctele atat de necesare din deplasare este nevoie si de un joc favorabil al rezultatelor.

Desi situatia este disperata, asa cum o cataloga Sorin Cartu la venirea in Copou, misiunea nu este chiar imposibila, cele cinci puncte ecart fata de Viitorul Constanta, prima echipa aflata deasupra liniei retrogradarii, putand fi remontate in cele sapte etape ramase de disputat. Si primul pas il pot face iesenii in aceasta seara, in fata unui adversar lipsit de orice griji, Brasovul neavand tangente nici cu locurile europene, nici cu zona retrogradarii.

Echipele de start:

CSMS Iasi: I. Irimia – Mitici, Al. Cretu, Avramia, Mitrea – Milea, Straton – Onofras, H. Moutinho, Tiganasu – Patulea
Rezerve: A. Balan, Ciucur, Cl. Ionescu, Herghelegiu, Gado, Mihalachioaie, Badic, Semenenko

FC Brasov
: D. Mutu – Velayos, Sg. Oltean, L. Munteanu, Cr. Ionescu – Machado, Madeira – Viveiros, Tatar, Dias – Buga
Rezerve: A. Marinescu, Barbu, S. Moraru, I. Popa, Danquah, Paun, Batin

01′
A inceput partida.
06′
Inceput echilibrat de meci, fara faze de poarta pana in acest moment.
O singura partida s-a disputat intre cele doua, meciul din tur castigat de brasoveni cu 1-0, gol Munteanu. Dupa acel meci, Adrian Szabo a fost inlocuit cu Sorin Cirtu, cel care a stat 4 meciuri in campionat pe banca stegarilor, o victorie in Giulesti – 3 infrangeri. Pentru Sorinaccio, meciul de astazi este al 448-lea pe prima scena fotbalistica, iar CSMS a 13-a echipa pe care o antrenaza in Liga 1.
Brasovul a scos 12 puncte in 2013. Ei sunt neinvinsi de 5 etape (doua victorii-3 remize). Ardelenii au avut mari probleme la fazele fixe, 17 din cele 37 de goluri fiind primite dupa momente statice.
CSMS este echipa cu cele mai multe infrangeri, 17, din care 12 la un gol diferenta; -la finalul rundei precedente ocupa penultimul loc in clasamentul alcatuit pe baza rezultatelor din 2013, doar 4 puncte (victorie cu Bistrita, remiza cu CFR); CSMS ocupa locul 11 in clasamentul spectatorilor, medie 3060 spect/meci.
08′
Prima schimbare la Brasov: Moraru intra in locul lui Munteanu.
12′
Patulea suteaza de la 25 de metri pe langa poarta lui Mutu.
13′
Replica a oaspetilor: sut bun si al lui Tatar, Irimia retine
19′
GOL!!! Patulea deschide scorul dupa pasa lui Moutinho.
22′
Patulea este din nou aproape de gol, dar preia prea lung si este blocat de un fundas.
24′
Viveiros rateaza cea mai mare ocazie a brasovenilor, suteaza cu exteriorul putin pe langa poarta.
Patulea, al 5-lea gol in Liga 1. Mautinho, a 3-a pasa de gol in sezon, prima pt CSMS.
29′
Milea primeste cartonas galben.
35′
CSMS Iasi ii tine la distanta pe brasoveni dupa golul marcat de Patulea.
42′
GOL!!! Tatar egaleaza cu o lovitura de cap din 10 metri.
45+1′
Sfarsitul primei reprize Final de repriza, Iasi – Brasov 1-1.
Daniel Tatar a marcat pt a doua oara in Liga 1, prima reusita fiind pe 11 decembrie 2011, Mioveni-Vointa 1-2. Viveiros, a 4-a pasa de gol.
46′
A inceput repriza secunda.
47′
Sut periculos al lui Buga, putin peste poarta lui Irimia.
49′
Un nou sut al lui Buga, de aceasta data pe spatiul portii, dar Irima retine.
55′
Brasovenii controleaza mijlocul terenului, iar gazdele nu pot iesi din propria jumatate in acest debut de repriza.
58′
Paun intra in locul lui Dias.
62′
Paun cere penalty dupa un duel cu un iesean, Marius Avram lasa jocul sa continue.