19 Noiembrie 2009
696 Vizualizari | 0 Comentarii
Vezi rezultatele de la barajul pentru Mondial zona Europa
Afisat la 10:07

Aseara s-a disputat a doua mansa a barajului pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud. Favorite in zona Europa pareau a fi Franta, Portugalia si Rusia, echipe care s-au impus la limita in primele meciuri. Calculele hartiei au fost date insa peste cap de evolutiile din teren.

UCRAINA - GRECIA 0-1 (0-0 in tur)

Campioana Europeana din 2004, Grecia, a trecut, in deplasare, scor 1-0, de echipa nationala a Ucrainei, si a obtinut calificarea la Cupa Mondiala din 2010. Unicul gol al partidei disputate la Donetk a fost marcat de atacantul Dimitrios Salpingidis (31). In meciul tur, care a avut loc sambata, la Atena, cele doua formatii au terminat la egalitate, scor 0-0.

SLOVENIA - RUSIA 1-0 (1-2 in tur)

Nationala Sloveniei a invins, pe teren propriu, echipa Rusiei, scor 1-0, i si s-a calificat la Mondialul de anul viitor, dupa ce in partida tur a pierdut cu scorul de 1-2. Singura reusita a intalnirii i-a apartinut atacantului Zlatko Dedic (44). In partida tur, disputata sambata, la Moscova, Slovenia a fost invinsa cu scorul de 2-1, dar s-a calificat la Mondiale datorita golului marcat in deplasare.

BOSNIA - PORTUGALIA 0-1 (0-1 in tur)

Reprezentativa Portugaliei a invins, in deplasare, scor 1-0, echipa similara a Bosniei, in returul barajului de calificare la turneul final din Africa de Sud, dupa ce si in prima mansa s-a impus cu acelasi scor. Oaspetii au punctat prin capitanul lui FC Porto, Raul Meireles (56). Formatia gazda a terminat meciul in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Salihovic, din minutul 76.

FRANTA - IRLANDA 1-1 (IN TUR 1-0)

Nationala antrenata de Raymond Domenech si-a asigurat calificarea la Cmapionatul Mondial din Africa de Sud in prelungirile meciului cu Irlanda. A fost 0-1 la finalul primelor 90 de minute, acelasi scor inregistrat si in tur. William Gallas a marcat in prelungiri si a trimis astfel Franta la Mondiale. Pentru irlandezi marcase Robbie Keane.

Page time :0.2965 (s) | 24 queries | Mysql time :0.176921 (s)