Vicecampion la 14 ani

21 Noiembrie 2006
830 Vizualizari | 0 Comentarii
• Pugilistul iesean Laurentiu Scintee, de la CSS Unirea Mestesugarul Soroceanu, a devenit vicecampion national la box • O comportare foarte buna, incununata de o medalie de bronz a avut si boxerul Marin Alexandru, de la CS CFR Iasi

Doua medalii pentru pugilistii ieseni la Campionatul National de box, la categoria copii cu varste cuprinse intre 14 si 15 ani. Competitia, care a reunit la start peste 120 de sportivi din toata tara si de la cluburi cu traditie in boxul romanesc, ca Dinamo, Steaua, CS Buzau, CSS Braila sau CSM Oradea, s-a desfasurat la Buzau, la sfarsitul saptamanii trecute. De la Iasi au participat sportivi de la trei cluburi, CSS Unirea Mestesugarul Soroceanu, CS CFR si CS Nicolina FGM. Cea mai mare performanta a fost obtinuta de pugilistul Laurentiu Scintee, pregatit de antrenorii Viorel Soroceanu si Dan Simionica, care in limitele categoriei 45 kilograme a urcat pe a doua treapta a podiumului si a cucerit medalia de argint. Laurentiu are 14 ani, face box de 2 ani si este elev la Scoala Generala nr. 42, in clasa a VIII-a. In finala, tanarul pugilist iesean a fost invins la puncte de Dumitru Monea, de la CS Craiova.

De asemenea, un alt sportiv de la CSS Unirea Mestesugarul Soroceanu, Gabi Damoc a terminat concursul pe locul al cincilea. Damoc are 15 ani, practica boxul de 2 ani si este elev in clasa a IX-a la Liceul Dimitrie Cantemir. Cealalta medalie obtinuta de pugilistii ieseni, la Campionatul de la Buzau a purtat semnatura lui Marin Alexandru, de la CS CFR, pregatit de antrenorul Nicu Branzei, care in limitele categoriei de 38 kilograme a urcat pe a treia treapta a podiumului. Delegatia ieseana mai putea obtine o medalie prin sportivul de la CS Nicolina FGM, Marcel Aradoaie, care la categoria 40 kilograme a fost dezavantajat flagrant de deciziile arbitrilor (10-9). De altfel, la aceasta competitie, a fost prezent si arbitrul iesean Cristi Ciornea, care a avut o comportare foarte buna pe durata celor 5 zile de concurs, fiind un real sprijin pentru tinerii pugilisti din Iasi. "A fost o competitie foarte dura, in care am fost dezavantajati de multe ori de deciziile arbitrilor. Pana la urma insa am reusit sa obtinem 2 medalii, ceea ce demonstreaza, inca o data daca mai era nevoie, ca boxul are viitor la Iasi. Vreau sa multumesc tuturor sponsorilor care sprijina boxul iesean si conducerii scolilor unde invata copiii, pentru intelegerea aratata intotdeauna", a declarat antrenorul Viorel Soroceanu, la finalul turneului. Urmatoarea competitie va avea loc pe 27 noiembrie, la Ploiesti, unde este programata Cupa Romaniei, la cadeti, 16-17 ani.

Page time :0.2746 (s) | 22 queries | Mysql time :0.136230 (s)