Victorie chinuita a baschetbalistilor de la EuroBIT in meciul cu brasovenii

5 Februarie 2001
764 Vizualizari | 0 Comentarii
Cu sufletul la gura

•Politehnica EuroBIT Iasi - CSU Romradiatoare Brasov: 80 - 76 (22 - 18, 13 - 23, 29 - 18, 16 - 17), in etapa a V-a din Divizia A la baschet masculin

Dupa o victorie obtinuta nu fara emotii in etapa anterioara contra targ-muresenilor, suporterii Politehnicii EuroBIT se asteptau sambata la un succes mai lejer in fata brasovenilor, desi intalnirea se anunta extrem de dificila. Fara Ilic in teren, accidentat in meciul de miercuri, echipa antrenata de Petre Magurean si Radu Boisteanu pornea totusi ca favorita la obtinerea celor doua puncte, gazdele incercand sa-si apropie victoria la mai mult de opt goluri, pentru a anula avantajul brasovenilor din partida tur. Iesenii au parut putin timorati in debutul intalnirii, primul cos din actiune fiind realizat abia in minutul 4 de Nanescu, cand scorul era 9 - 4 pentru brasoveni. De remarcat ca Moscalu a punctat numai de patru ori in primul sfert, de fiecare data din aruncari personale, vedeta ieseana nereusind nici un punct pana in minutul 13. Nici Anghel nu prea a fost in apele sale in primele zece minute, "uriasul" gruparii noastre reusind doar un singur cos in sfertul cu numarul 1. Cu toate acestea, Lupusavei, Nanescu si Caragea au suplinit absenta in joc a celor amintiti mai sus, iesenii intrand in avantaj de patru puncte in prima pauza, scor 22 - 18. Nici sfertul al doilea nu a fost prea stralucit pentru gazde, timp in care Anghel a adunat trei greseli personale, care, adaugate inca uneia din primul sfert, l-au adus pe "nr. 5" iesean la numai un pas de eliminare. In acel moment, in teren a fost introdus Lungu, care nu s-a ridicat la valoarea adversarului, nici la cea a jucatorului inlocuit, nereusind nici un punct. Oaspetii au reusit egalarea in numai un minut si jumatate gratie a doua cosuri de trei puncte realizate de Asztalos, Morosanu, tot de la trei puncte, aducandu-si echipa in avantaj un minut mai tarziu. De aici incolo si-a intrat in drepturi si "coloratul" Toyn Orishadare. Prestatia acestuia a facut ca gruparea de sub Tampa sa intre in pauza mare cu un avantaj de sase puncte (scor 35 - 41). Pentru ieseni urmau emotiile, daca ne gandim ca aproape la fiecare meci sfertul al treilea a fost unul de cosmar pentru elevii cuplului Magurean - Boisteanu. Din fericire pentru noi, nu s-a intamplat deloc asa, repriza a treia fiind de gratie pentru gazde. Revenirile in joc ale lui Moscalu si Anghel (ambii au realizat 21 de puncte impreuna), sustinute de cosurile lui Lupusavei si Murgoci (ambii cate patru puncte) au adus liniste pe banca ieseana, acolo unde, pe tot parcursul disputei, marele absent, Alexander Ilic, nu a contenit sa ofere sfaturi colegilor sai din teren, alaturi de cei doi tehnicieni. Avand sase puncte avantaj la inceputul ultimului sfert, iesenii au incercat nu numai sa mentina diferenta ci si sa o mareasca, scopul principal fiind acela de a incheia partida victoriosi la mai mult de opt puncte in favoarea lor, in cazul egalitatii de puncte la sfarsitul campionatului luandu-se in calcul rezultatele directe. Ultimele zece minute au fost un adevarat calvar, oaspetii reusind in final sa se apropie la trei puncte de ieseni, dupa ce fusesera condusi si cu zece puncte. In minutul 35, Toyn rateaza aruncarea de trei puncte la scorul de 75 - 70 pentru gazde, in urmatoarele doua minute ambele echipe ratand cate doua atacuri. Oaspetii au reusit sa se apropie din nou la trei puncte de Poli, cu doar 50 de secunde inainte de final, insa, spre bucuria entuziastilor suporteri prezenti in "Polivalenta", cu stapanire de sine, Anghel a aruncat tribunele in aer, ducand scorul la 80 - 74. Oaspetii reduc din diferenta prin Gavrila cand mai erau 30 de secunde de joc, moment in care Anghel comite cea de-a cincea greseala personala si este eliminat, in uralele publicului. Partida ia sfarsit cu scorul de 80 - 76 si iesenii isi trec astfel in cont cel de-al doilea succes consecutiv in retur, sperantele de accedere in play-off prinzand din ce in ce mai mult contur. Remarcabila atmosfera din tribune, fara de care gazdelor le-ar fi fost extrem de greu sa stavileasca iuresul gruparii brasovene, in special in ultimele cinci minute. De asemenea, nu trebuie uitat aportul deosebit la victorie a lui Mitica Anghel, dincolo de debutul mai putin fericit, reusind poate cel mai bun meci al sau din acest sezon, amintind si cosul decisiv de trei puncte din finalul partidei. Nici Moscalu nu s-a lasat mai prejos, cele 21 de puncte realizate in disputa de sambata facand uitata absenta lui Ilic, care, daca ar fi fost prezent in teren, cu siguranta altul ar fi fost rezultatul final. Alaturi de acestia, Lupusavei si Nanescu s-au comportat si ei admirabil, cele cateva greseli de pe parcursul confruntarii fiind uitate datorita bucuriei victoriei. In drumul spre vestiare, Anghel a impartit autografe la admiratori, pentru ca, in hol, conducerile clubului Politehnica si Universitatii Tehnice "Gh. Asachi" sa-i sarute pe jucatori si antrenori pentru pretioasa victorie obtinuta. Nu trebuie uitat nici faptul ca sponsorul EuroBIT a oferit premii participantilor la tombola si la concursul de aruncare la cos (500.000 de lei, tricouri si sepci cu inscriptiile firmei), amfitrionul Horia Gumeni promitand spectacole oferite de majorete, in pauze, la urmatoarele partide sustinute de Politehnica EuroBIT in Sala Polivalenta.

Au evoluat formatiile: Politehnica EuroBIT Iasi (antrenori Petre Magurean si Radu Boisteanu) - C. Moscalu 21 (1x3), Anghel 25 (1x3), Lupusavei 12 (1x3), Murgoci 6, Nanescu 12, Bazgan, Lungu, Caragea 4; CSU Romradiatoare Brasov (antrenor Dan Calancea) - Guta 8 (1x3), Horopciuc 13 (1x3), Calancea 3 (1x3), Rosu, Morosanu 12 (2x3), Gavrila 10, Asztalos 11 (3x3), Toyn Orishadare 19.

Sibienii si-au adjudecat derbyul

Derbyul etapei a XV-a din Divizia A la baschet masculin s-a desfasurat la Sibiu, acolo unde CSU din localitate a intrecut West Petrom Arad cu scorul de 90 - 76. Celelalte rezultate: Herlitz Mobex Tg. Mures - Cimentul Fieni: 109 - 72, Vega Soced Ploiesti - Rapid Bucuresti: 111 - 66, Dinamo Bucuresti - Elba Timisoara: 106 - 58, "U" Carbochim Cluj - CSU ISA Pitesti: 86 - 72.
Etapa viitoare, a XVI-a (sambata, 10 februarie): CSU Romradiatoare Brasov - CSU Petrom Sibiu, West Petrom Arad - "U" Carbochim Cluj, CSU ISA Pitesti - Dinamo Bucuresti, Elba Timisoara - Soced Vega Ploiesti, Rapid Bucuresti - Herlitz Mobex Tg. Mures, Cimentul Fieni - Politehnica EuroBIT Iasi.

Page time :0.1459 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019354 (s)