Victorie chinuita pentru fotbalistii ieseni

7 Februarie 2007
1079 Vizualizari | 0 Comentarii
Sebastian Sfirlea
• Politehnica Iasi a invins cu scorul de 2-1 (1-0) formatia FCM Bacau, din esalonul secund, intr-o partida amicala disputata ieri, pe terenul sintetic din dealul Copoului • Iesenii au inscris ambele goluri prin doua executii superbe din lovituri libere, ale lui Sfirlea si Radu Ciobanu • Revansa acestei partide este programata maine, de la ora 15.00, la Bacau • Jocul s-a disputat pe un frig patrunzator sub privirile a cateva sute de spectatori si ale primarului Gheorghe Nichita • Dupa acest meci, antrenorul Ionut Popa este tentat sa-l retina in lot pe argentinianul Paruolo

Pe un frig patrunzator si sub privirile primarului Gheorghe Nichita, fotbalistii de la Politehnica Iasi s-au chinuit un meci intreg sa obtina o noua victorie in meciurile amicale, in fata unor pusti de la divizionara secunda FCM Bacau. Impotriva unei echipe la care cei mai cunoscuti jucatori sunt Verdes, Geaman, David si ex-ieseanul Beceru, trupa din Copou s-a chinuit sa arate ca infrangerea din jocul cu FC Vaslui a fost un accident nefericit. Pana la urma, Poli a castigat cu scorul de 2-1 (1-0), meciul amical disputat ieri dupa-amiaza pe terenul sintetic din Copou. Iesenii au inscris ambele goluri prin doua executii superbe din lovituri libere ale lui Sfirlea, in minutul 23 si Radu Ciobanu, cu trei minute inainte de finalul partidei. Intre cele doua reusite ale Politehnicii, bacauanii au reusit egalarea, in minutul 78, cand Ion Vranceanu, dintre fundasii centrali ieseni, a trimis cu capul in poarta aparata de Marc. Cea mai comica faza a jocului de ieri s-a petrecut in minutul 84, la scorul de 1-1, cand Ciubancan, singur la 14 metri, cu toata poarta in fata a luftat incredibil, spre nemultumirea primarului Nichita, care a si plecat de la meci imediat dupa aceasta faza. Interesant este ca Poli devine experta in fazele fixe reusind sa inscrie ultimele patru goluri, din amicalele cu FC Vaslui si FCM Bacau, in urma unor faze fixe. Sebastian Sfirlea a inscris si de aceasta data din lovitura libera, asa cum o facuse si sambata la disputa cu vasluienii, fiind completat ieri de Radu Ciobanu, care a executat imparabil, o lovitura libera de la 20 metri de buturile adverse. De asemenea, al doilea gol din meciul cu FC Vaslui a fost reusit de atacantul Clement Palimaru, in urma unui corner. In meciul de ieri, antrenorul Ionut Popa nu a putut conta pe Tincu si Palimaru, convocati la lotul national de tineret pentru amicalul de aseara cu Republica Moldova, dar nici pe Cernoch si pe Saric, accidentati. De altfel, croato-argentinianul Martin Saric a asistat la partida de ieri de pe marginea terenului, sperand ca in trei saptamani sa poata intra la joc alaturi de coechipierii sai.

Paruolo ramane

Impotriva bacauanilor, antrenorul Ionut Popa a inceput cu urmatorul unsprezece: Plesca - Bernard, Ciobanu, Onut, Paruolo - Buta, Mitrovic, Mijin, Sfirlea - Miclea, Bilba. Pe parcursul partidei, au mai intrat in teren urmatorii jucatori: Marc, Toma, Irinel Ionescu, Dianu, Ciubancan, Leucuta si Toba. La sfarsitul partidei, antrenorul Ionut Popa a recunoscut ca este dezamagit de prestatia unor jucatori, dar a lasat sa se inteleaga ca-l va retine in lot pe argentinianul Paruolo, care a avut o prestatie buna pe banda stanga, in meciul de ieri. "De la Paruolo asteptam mai mult, mai ales ca vine de la o echipa buna, care a evoluat si in Copa Libertadores. Deocamdata s-a vazut ca inca mai are ceva probleme fizice, dar cred ca in urmatoarele trei saptamani are timp sa se puna la punct si cu pregatirea fizica. Astazi (ieri - n.r.) m-au dezamagit unii jucatori, dar meciul nu a fost decat un simplu amical in care am incercat jucatori noi, pe posturi noi, intr-un nou sistem. Din pacate nu am putut folosi intreg lotul de jucatori, din cauza accidentarilor lui Saric si Cernoch si a convocarilor lui Tincu si Palimaru, la lotul national", a declarat antrenorul Ionut Popa. Prezent la meci, primarul Gheorghe Nichita a plecat inainte de finalul partidei, preferand sa faca doar declaratii despre ultimele incidente dintre suporterii lui Steaua si Dinamo. Revansa partidei de ieri este programata maine, de la ora 15.00, la Bacau. Pana atunci insa, astazi, fotbalistii ieseni trebuie sa ia o decizie in privinta locului de disputare al meciului din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, cu Politehnica Timisoara. Aceasta, dupa ce la sfarsitul saptamanii trecute, patronul timisorean Marian Iancu a declarat transant ca daca iesenii nu accepta sa joace partida din sferturi, pe stadionul Dan Paltinisanu, de pe malul Begai, pot sa-si ia adio de la jucatorii Adrian Ilie si Leonard Naidin. Chiar daca pana la urma, Adrian Ilie are toate sansele sa revina la Iasi, atat antrenorul Ionut Popa, cat si capitanul Bogdan Onut, s-au declarat tentati sa accepte santajul timisorenilor cu gandul la Leonard Naidin, mijlocasul pe care tehnicianul din Copou si-l doreste de foarte mult timp.