Victorie clara a voleibalistelor in ultimul meci al anului

20 Decembrie 2007
636 Vizualizari | 0 Comentarii
• Voleibalistele iesene s-au impus cu scorul de 3-0 (8, 15, 13) in fata echipei Constructorul IOR Bucuresti • A opta victorie a sezonului mentine Penicilina in lupta pentru ocuparea unui loc in careul de asi si o promovare in cupele europene • "Incheiem returului cu 8 victorii din 11 partide disputate, dar lupta de-abia incepe", a declarat Nicu Roibescu, directorul clubului iesean Penicilina

Ultima etapa a turului Diviziei A la volei feminin a insemnat o noua victorie a Penicilinei in fata modestei Constructorul IOR Bucuresti. Voleibalistele iesene s-au impus cu scorul de 3-0 (25 - 8, 25 - 15, 25 - 13) si au obtinut astfel cea de-a opta victorie a sezonului, care mentine Penicilina in lupta pentru ocuparea unui loc in careul de asi si o promovare in cupele europene. "A fost o victorie usoara, in fata unei echipe destul de modeste. Mie imi plac insa victoriile obtinute cu greutate, in fata unor echipe puternice, dar a fost buna pana la urma si cea impotriva IOR-ului. In retur si in fazele finale ale campionatului vom lupta din rasputeri pentru o clasare in primele patru echipe, pentru a putea participa apoi in cupele europene", a declarat Cati Covalciuc, antrenoarea echipei Penicilina Iasi.

Inceputul de meci a fost unul fulminant pentru moldovence, care au condus cu 9-0 in primul set, apoi au avut 15-4, 23-5 si au incheiat victorioase cu 25-8, in doar 18 minute. Setul al doilea a fost putin mai echilibrat, bucurestencele avand chiar 2-1 sau 5-4, dar apoi iesencele s-au detasat usor la 21-11 si 25-15 in doar 19 minute. Al treilea set, care s-a dovedit a fi si ultimul, s-a incheiat in 20 minute si dupa ce IOR-ul a condus in debut cu 1-0 si a avut egalitate la 2-2, iesencele s-au detasat la 5-2, 12-7, 17-10, 22-11 si 25-13, ultima minge in contul Penicilinei fiind castigata de sarboaica Aleksandra Rankovic, cu un sut puternic in terenul advers. "Incheiem returului cu 8 victorii din 11 partide disputate, dar lupta de-abia incepe. Fiind la final de an, doresc sa urez tuturor iubitorilor voleiului iesean sanatate, Sarbatori fericite si La multi ani 2008! Fie ca sportul iesean sa aiba numai victorii, nu numai in volei, ci la toate competitiile", a adaugat Nicu Roibescu, directorul clubului Penicilina Iasi. Returul care va debuta pe data de 12 ianuarie 2008 va programa urmatoarele meciuri, Volei 2004 Constanta - Dacia Mioveni, Rapid CFR Marfa Bucuresti - Constructorul IOR Bucuresti, Penicilina Iasi - CSU Metal Galati, Dinamo Bucuresti - Unic Piatra Neamt, CSU Neumarkt Gaz Targu Mures - Stiinta Bacau si Universitatea Cluj - CSM Lugoj.

Page time :0.1384 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017941 (s)