Victorie cu emotii in fata campioanei

13 Noiembrie 2006
609 Vizualizari | 0 Comentarii
• Penicilina Iasi - Rapid CFR Marfa Bucuresti 3-0 (27, 23, 17), in etapa a VIII-a a Diviziei A1 de volei feminin • Desi au avut in fata doar o umbra a echipei de anul trecut, jucatoarele Penicilinei s-au solicitat serios pana cand au castigat meciul

Victorie muncita pentru voleibalistele Penicilinei Iasi in meciul cu echipa campioana Rapid Bucuresti. Desi au intalnit in propria sala doar o umbra a gruparii care sezonul trecut domina intrecerea interna si cucerea laurii de campioni, jucatoarele pregatite de Cati Covaliciuc s-au solicitat serios pana cand au castigat meciul, in 65 de minute de la primul serviciu. Pana la urma insa, Penicilina a castigat in fata giulestencelor cu scorul de 3-0. In fata presedintelui Federatiei Romane de Volei (FRV), Gheorghe Visan, cel mai echilibrat set al meciului disputat in sala Penicilina a fost chiar primul act. Rapidul a inceput tare jocul, conducand la un moment dat cu scorul de 16-11, dar gazdele au revenit, au preluat conducerea cu 22-20 si 23-22, dar, pe fondul unor greseli copilaresti, s-a facut 24-25 si apoi 25-26. Jucatoarele lui Cati Covaliciuc au avut totusi resurse sa revina in joc si au castigat pana la urma primul set cu scorul de 29-27, dupa 24 de minute. La fel de echilibrat a fost si setul secund, dar, spre deosebire de primul act, de la 13-14, iesencele s-au desprins, au avut 23-19 si au castigat cu 25-23, dupa 23 de minute. La acest scor, tanara echipa de sub Podul Grant nu a mai avut forta sa ramana in joc, iar setul al treilea a fost la discretia gazdelor, care s-au impus cu scorul de 25-17, in 18 minute de la primul serviciu. Astfel, Penicilina a castigat cu scorul de 3-0, in 65 de minute si a luat o optiune serioasa in lupta pentru ocuparea locului 5. Impotriva Rapidului, Penicilina a evoluat in urmatoarea alcatuire: Mutascu, Ionescu, Androhovici, Rusu, Diaconita si Ivanof. Pe parcursul partidei au mai intrat jucatoarele: Catcaoan, Tatiana Popa, Lupu, Constantinescu si Melinte. In etapa viitoare, ultima a turului, Penicilina va intalni sambata, 18 noiembrie, in deplasare, formatia CSU Targu Mures, intr-un nou joc important pentru stabilirea ierarhiei la finalul acestui sezon.

Page time :0.1433 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015910 (s)