Victorie cu emotii pentru baschetbaliste

18 Noiembrie 2010
579 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de baschet feminin Politehnica Iasi a reusit sa mai ia o gura de oxigen in lupta pentru calificarea in play-off. Dupa esecul surprinzator de runda trecuta, 47-70, acasa cu Olimpia Bucuresti, baschetbalistele iesene au invins ieri pe Sportul Studentesc cu scorul de 72-68 (17-14, 25-17,13-12,17-25) si pastreaza sanse de calificare in play-off-ul Diviziei A de baschet feminin. Fara Walker in lot, gruparea pregatita de antrenorii George Clapon si Radu Boisteanu a inceput in forta meciul disputat ieri la pranz in Sala Polivalenta, dar Sportul venise la Iasi sa-si vanda scump pielea. Dupa primele 10 minute, Poli conducea cu doar 3 puncte, scor 17-14, dar in sfertul al doilea balanta a inclinat clar spre gazde, care la pauza mare au intrat cu un avans de 11 puncte, 42-31. Dupa inca un sfert echilibrat, dar castigat de iesence cu 13-12, se parea ca nimic nu mai poate incurca planurile Politehnicii. Au urmat, insa, 10 minute de cosmar pentru Poli, echipa lui Clapon si Boisteanu fiind foarte aproape sa piarda meciul. Sportul a castigat sfertul 4 cu 25-17, dar pana la urma, avansul de 12 puncte luat in primele 3 sferturi s-a dovedit a fi suficient pentru ca iesencele sa castige un meci vital in lupta pentru play-off. Politehnica a invins cu 72-68 si spera inca la calificarea intre cele mai bune formatii din prima divizie. Dupa acest succes, iesencele au adunat 11 puncte, cu unul mai putin decat Olimpia Bucuresti, ocupanta locului 3 in Seria SE, a Diviziei A. Etapa viitoare, programata sambata, 20 noiembrie, Poli va sta din lipsa de adversar.