Victorie cu emotii pentru baschetbalisti

5 Mai 2005
704 Vizualizari | 0 Comentarii
•Universitatea Petre Andrei (UPA) a invins cu scorul de 100-94 (21-18, 19-20, 17-22, 25-22, 18-12) pe CSU Forex Brasov, dupa disputarea unei reprize de prelungiri •La finalul timpului regulamentar scorul era egal 82-82, dar UPA a reusit sa transeze disputa in prelungiri •Dupa disputarea primelor cinci jocuri, scorul general este de 3-2 pentru ieseni •Urmatorul meci este programat sambata, la Brasov •Ultimul meci din play-out ar trebui sa se dispute saptamana viitoare la Iasi

Baschetbalistilor de la Universitatea Petre Andrei (UPA) Iasi le-a trecut glontul pe la ureche. Asta dupa ce in meciul al cincilea din play-out-ul Diviziei A de baschet masculin jucatorii ieseni au castigat cu emotii in fata formatiei CSU Forex Brasov. Pana la ora jocului de aseara, din Sala Polivalenta, in ultima faza a sezonului s-au disputat patru partide intre baietii pregatiti de Paul Paveliuc si echipa de sub Tampa. Scorul general era 2-2, iar o infrangere pe teren propriu in fata brasovenilor ar fi fost sinonima cu un adevarat dezastru pentru UPA. De altfel, miza jocului cu numarul cinci si-a pus amprenta pe evolutia celor doua formatii. Pana la urma, UPA a castigat cu scorul de 100-94, dupa prelungiri, la finalul timpului regulamentar scorul fiind de 82-82. Meciul a fost unul echilibrat, in care cele doua echipe si-au impartit perioadele de dominare. Astfel, primul sfert a fost castigat de ieseni cu scorul de 21-18, dar CSU Forex a reusit sa remonteze din diferenta, pana la pauza, astfel ca la cabine s-a intrat la scorul 40-38. In sfertul al treilea insa, echipa de sub Tampa a jucat mult mai bine si a reusit sa castige cu scorul de 22-17.

Salvatorul Munteanu

Convinsi ca un insucces in fata propriilor spectatori ar fi sinonim cu un dezastru, jucatorii pregatiti de Paul Paveliuc au fortat egalarea si au reusit sa-i ajunga pe brasoveni la scorul de 74-74, cu doua minute inainte de final. Pana la urma, brasovenii au luat un avans considerabil in ultimele 120 de secunde, conducand la un moment dat chiar cu 80-76. La acest scor, Munteanu si-a intrat in mana si a devenit salvatorul baschetbalistilor ieseni. Mai intai, jucatorul lui Paveliuc a inscris pentru 78-80, dupa care a reusit sa recupereze o minge si sa transforme cele doua aruncari libere, impingand meciul in prelungiri, la scorul de 82-82. Repriza de prelungiri a fost insa la dispozitia gazdelor, echipa brasoveana intrecandu-se in gafe si mingi balbaite, permitand iesenilor sa castige pana la urma cu scorul de 100-94. Punctele echipei UPA au purtat semnatura jucatorilor: Nicolae (27), Murgoci, Bogavac (25), Nanescu (9), Munteanu, Anghel (7). De partea cealalta, cel mai bun marcator al brasovenilor a fost ex-ieseanul Colesnicov, care a reusit sa marcheze 26 de puncte. La scorul general de 3-2, pentru UPA, al saselea joc din play-out se va desfasura la Brasov, sambata, iar daca iesenii nu reusesc sa invinga sub Tampa, partida care va decide formatia care va ramane pe prima scena a baschetului masculin romanesc se va disputa saptamana viitoare, in Sala Polivalenta.

Page time :0.2204 (s) | 22 queries | Mysql time :0.076632 (s)