Victorie de aur pentru CSM

31 Octombrie 2005
1330 Vizualizari | 0 Comentarii
•Clubul Sportiv Municipal - Gaz Metan Medias 80-76 (20-21, 19-16, 22-18, 19-21) in etapa a VI-a a Diviziei A de baschet masculin •Cu acest succes, baschetbalistii ieseni au ajuns pana pe locul 3 in clasamentul la zi, inaintea unor echipe care au un meci mai putin disputat insa •Cel mai bun jucator al partidei a fost Silviu Lupusavei, autor a 18 puncte, toate dupa cosuri de 3 puncte •Etapa viitoare, CSM va primi vizita formatiei CSM Oradea

Baschetbalistii ieseni au obtinut o victorie spectaculoasa in etapa a VI-a a Diviziei A, impotriva formatiei Gaz Metan Medias, intr-un joc disputat sambata seara, in Sala Polivalenta. Peste o mie de spectatori au asistat la un joc frumos, cu dese rasturnari de situatie, care s-a incheiat cu un succes mare pentru jucatorii antrenati de Paul Paveliuc. In cele din urma, decisiva avea sa fie prestatia de exceptie a lui Silviu Lupusavei, cel mai bun jucator al partidei si cel care a reusit sa inscrie nu mai putin de 18 puncte, toate din aruncari de 3 puncte. Jocul a fost destul de tensionat, pe finalul sfertului trei Anghel si Paltinisanu fiind trimisi la vestiare pentru o altercatie sub panoul iesenilor. Mediesenii au inceput bine meciul din Sala Polivalenta, dominand primul sfert, in care au condus pe rand cu 2-0, 15-14 sau 21-20, in final. Iesenii au fortat insa desprinderea in actul secund, in care Ljubodrag Bogavac a facut spectacol, reusind chiar sa duca scorul la 39-34. Оn sfertul al treilea, Mladenovic si Lupusavei au reusit cate doua aruncari de trei puncte si diferenta a crescut la scorul de 56-43 (in minutul 26). Intrati cu sase puncte avans in ultimul sfert, iesenii оnceput sa se pripeasca оn atac si, pe fondul unor greseli in aparare, scorul a devenit 68-70, in minutul 36.

Recital Lupusavei

Din acest moment a оnceput insa recitalul lui Lupusavei, care, cu trei reusite de trei puncte, i-a redus la tacere pe adversari, partida оncheindu-se astfel cu victoria meritata a gazdelor, scor 80-76. Pentru CSM au marcat: Lupusavei 18 (6x3), Nanescu 18, Bogavac 14, Anghel 10 (2x3), Mladenovic 8 (2x3), Murgoci 6, Badila 4 si Lobanov 2. De partea cealalta, de la oaspeti s-au remarcat Bojovic 19 (4x3), Nanev 19 (1x3) si Melnik 17. Cu acest succes, baschetbalistii ieseni au ajuns pana pe locul 3 in clasamentul la zi, inaintea unor echipe care au un meci mai putin disputat insa. La finalul partidei, antrenorul CSM, Paul Paveliuc, a declarat ca nu a avut emotii in privinta scorului final. "Sunt multumit de jocul baietilor, mai ales in unele momente, si de victoria obtinuta. Suferim totusi in continuare la capitolul omogenitate, dar speram sa rezolvam si acest aspect in meciurile urmatoare", a spus Paveliuc. Etapa viitoare, iesenii vor juca din nou pe teren propriu, sambata, 5 noiembrie, оn compania revelatiei campionatului, CSM Oradea. In afara partidei din Sala Polivalenta, in etapa a VI-a a Diviziei A de baschet masculin s-au inregistrat rezultatele: CSM Oradea - Elba Timisoara 83-74, Rapid Bucuresti - Muresul Targu Mures 75-63, BCMUS Arges Pitesti - CSU Atlassib Sibiu 78-79, Dinamo Erbasu Bucuresti - CSU Asesoft Ploiesti 70-72. CSU Cuadriopol Brasov a stat in aceasta runda.

Page time :0.2626 (s) | 22 queries | Mysql time :0.130547 (s)