Victorie de moral pentru handbalistii ieseni

14 Martie 2005
1155 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - HCM Piatra Neamt 32-23 (18-13), in etapa a XIX-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Singura miza a intalnirii disputate sambata a fost obtinerea locului 12, care ar putea aduce evitarea retrogradarii odata cu schimbarea sistemului competitional •Astfel, iesenii si-au luat revansa in fata echipei nemtene pentru infrangerea din partida tur Invingatoare sambata in fata formatiei HCM Piatra Neamt, cu scorul de 32-23, echipa de handbal masculin Politehnica Iasi si-a asigurat in mare proportie locul doisprezece la finalul sezonului. Bucuria nu ar trebui sa fie insa atat de mare pentru handbalistii lui Costel Schender, din moment ce in prezent pozitia a doisprezecea este retrogradanta direct in esalonul secund. Totusi, gruparea ieseana se mai agata de o speranta, aceea a schimbarii sistemului competitional la sedinta din data de 23 martie. Intalnirea de sambata, din Sala Polivalenta, din cadrul etapei a XIX-a a Ligii Nationale a pus fata in fata doua echipe care au aratat ca au mai degraba veleitati pentru liga a doua decat pentru esalonul de elita. In prima repriza, Politehnica a facut un meci slab, la fel ca si adversara din teren, iesenii intrand totusi la pauza cu un avantaj de cinci goluri pe tabela de marcaj, scor 18-13. Inceputul partidei a fost insa foarte echilibrat, dominat mai mult de gafele de incepatori ale celor doua grupari. De altfel, scorul inregistrat in minutul 20, 9-8, a evidentiat echilibrul vizibil din teren. Pana la finalul primelor treizeci de minute au apartinut pana la urma gazdelor, care au intrat in avantaj la vestiare cu cinci goluri, scor 18-13. Scapati de emotiile inceputului de meci, Dimofte si compania s-au desprins in actul secund, nu fara griji insa, profitand de ziua buna pe care a prins-o portarul Florin Spiridon, inlocuit cu succes de Bogdan Pralea. Un incident mai putin placut s-a produs in minutul 35, cand portarul iesean Pralea a luat un cartonas rosu pentru ca a impiedicat printr-o interventie dura o aeriana a nemtenilor. Victoria de sambata a fost insa una doar de moral pentru jucatorii celor doua echipe, iesenii reusind totusi sa-si ia revansa pentru infrangerea din partida tur, o revansa palida insa si care s-ar putea sa nu le foloseasca la nimic din moment ce regulamentul nu va fi modificat la sedinta din data de 23 martie. Marcatorii Politehnicii in partida de sambata au fost: Dimofte - 8, Bondar - 6 (1 din 7 metri), Roua - 5, Dediu - 4, Gradinaru - 3, Ciocoiu - 3 (3), Velicu - 2 si Elisei - 1. Runda viitoare, pe 2 aprilie, Politehnica va intalni in deplasare formatia Uztel Ploiesti. In afara meciului disputat in Sala Polivalenta in fata a doua sute de spectatori ieseni, etapa a XIX-a a Ligii Nationale de handbal masculin a mai programat jocurile: HC Minaur Baia Mare - Universitatea Bucovina Suceava 42-23, Armatura Agronomia Cluj - Dinamo Brasov 31-28, Universitatea Politehnica Izometal Timisoara - Uztel Ploiesti 33-29, CSM Medgidia - Universitatea Resita 30-28, Steaua Bucuresti - Lignitul Pandurii Targu Jiu 31-30, Dinamo Baumit Bucuresti - HCM Constanta 33-23. Florin BRIAUR

Page time :0.1406 (s) | 22 queries | Mysql time :0.029619 (s)