Victorie de moral pentru Penicilina

26 Ianuarie 2006
764 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina Iasi - Universitatea Jolidon Cluj 3-0 (-23, -16, -16), in etapa a XIV-a a Seriei A1 de volei feminin •Acesta este primul meci oficial sustinut in campionat de echipa ieseana in anul 2006 •Partida cu Universitatea Cluj a durat 57 de minute si da speranta trupei pregatite de Nicu Roibescu ca poate ocupa locul 5 la finalul sezonului regulat •Desi au inceput mai greu partida, tremurand serios in primul set, gazdele s-au impus in final fara probleme •Etapa viitoare, Penicilina se va deplasa la Galati, pentru confruntarea cu formatia CSU Metal

La prima aparitie in fata suporterilor ieseni in anul 2006, echipa de volei feminin Penicilina a repurtat un succes de moral, in fata formatiei Universitatea Jolidon Cluj, grupare pe care fetele lui Nicu Roibescu au invins-o cu scorul de 3-0 (-23, -16, -16). De altfel, acesta a fost si scorul inregistrat in partida tur, disputata anul trecut sub dealul Feleacului. In pofida scorului categoric, meciul dintre cele doua echipe a fost echilibrat, mai ales in primul set. Aflate parca in continuare in vacanta, voleibalistele iesene au inceput slab partida si au fost conduse de oaspeti cu 5-0 sau 6-1. Pana la urma insa, mustruluite de pe banca tehnica de antrenorul secund Sorin Pop, Roibescu preferand sa stea in tribuna si la acest joc, Mutascu si compania si-au revenit treptat si au castigat primul set cu scorul de 25-23, la 21 minute de la primul serviciu. Echilibrul din actul de debut nu avea sa fie decat un foc de paie, echipa gazda dominand categoric partida in seturile doi si trei, pe care Penicilina si le-a asigurat cu acelasi scor 25-16, ambele acte durand doar 37 de minute.

Inconstanta

Astfel, echipa ieseana si-a trecut in cont un nou succes in campionat, la capatul a 57 minute de la primul serviciu. Victoria obtinuta aseara in fata a cateva sute de spectatori si in urma unui meci dominat de inconstanta gazdelor da sperante Penicilinei ca va reusi sa ocupe pozitia a cincea in ierarhia finala. La sfarsitul jocului, antrenorul Sorin Pop, cel care a condus echipa din teren, a recunoscut ca iesencele nu au facut un joc deosebit aseara. "Am inceput meciul foarte greu, dar am reusit sa ne revenim pe parcurs. Sigur ca am facut destule greseli in timpul partidei, dar pana la urma a fost bine. Mai avem mult de munca, pentru ca mai sunt de disputat foarte multe meciuri pana la sfarsitul acestui sezon si ne asteapta o misiune grea daca vrem sa terminam intre primele cinci locuri", a spus Sorin Pop. Tehnicienii ieseni au folosit in disputa cu Universitatea Cluj urmatorul sextet: Diaconita, Popa, Mutascu, Androhovici, Mihaela Ionescu, Raluca Purice. Au mai jucat Raluca Constantinescu si Natalia Dudnik. Etapa viitoare, programata sambata, 28 ianuarie, Penicilina se va deplasa la Galati, pentru confruntarea cu formatia CSU Metal din localitate, un joc in care iesencele nu-si pot pune prea mari sperante. Pana la sfarsitul sezonului regulat, voleibalistele lui Roibescu vor mai disputa patru meciuri. In afara jocului de la Galati, Penicilina va mai juca acasa cu ultima clasata Constructorul IOR Bucuresti si cu CSU Gaz Targu Mures si in deplasare la Stiinta Bacau. Pentru a ocupa locul 5 la finalul primei parti a campionatului, iesencele trebuie sa castige partidele de pe teren propriu. Daca disputa cu echipa din Bucuresti se anunta una facila, derbiul pentru pozitia a cincea se va disputa la Iasi, intre Penicilina si CSU Gaz Targu Mures.

Page time :0.2808 (s) | 22 queries | Mysql time :0.111171 (s)