Victorie de palmares pentru baschetbalistii ieseni

27 Mai 2004
1023 Vizualizari | 0 Comentarii
•"U" Petre Andrei - Elba Timisoara 78-74, in meciul al doilea din play-off-ul Diviziei A de baschet masculin •Dupa doua jocuri, rezultatul in disputa Iasi - Timisoara este egal, 1-1 •Meciul decisiv se va disputa sambata, la Timisoara •Daca inving pe Bega, studentii ieseni vor juca pentru locurile cinci - sase

Echipa de baschet masculin Universitatea Petre Andrei a obtinut ieri dupa-amiaza prima victorie din play-off-ul Diviziei A. Dupa doua infrangeri administrate de campioana sezonului regulat, Dinamo Bucuresti, si dupa ce au pierdut primul meci din tripla disputa cu Elba Timisoara, jucatorii ieseni au spart gheata ieri, reusind sa invinga formatia de pe Bega cu 78 la 74. Meciul, disputat in prezenta a aproape o mie de spectatori, a inceput in nota de dominare a oaspetilor, care au avut in bosniacul Milijian Backo un veritabil conducator de joc. Primul sfert s-a incheiat cu avantajul timisorenilor, care dupa zece minute aveau doua puncte in fata gazdelor, scor 20-18. Al doilea act al meciului de ieri a inceput cum nu se poate mai prost pentru ieseni, care s-au vazut condusi, la un moment dat, cu 26 la 18. Inaintea pauzei, elevii antrenorului Petre Magurean au reusit sa revina pe tabela de marcaj, scorul dupa douazeci de minute fiind 38 la 42. Dupa odihna, iesenii isi intra la fel de greu in mana si inscriu primele puncte prin Murgoci, care a transformat doua aruncari libere, in minutul cinci. Oaspetii isi majoreaza avantajul pe finalul sfertului trei, cand acelasi Milijian Backo reuseste o aruncare de trei puncte, in ultimele secunde ale reprizei.

Eliminarea decisiva

Momentul psihologic al meciului avea sa se produca in minutul doi al sfertului patru, cand, la un duel cu Iglin, Backo riposteaza nervos si este eliminat de arbitrii partidei. Impreuna cu conducatorul de joc din Bosnia, a parasit terenul si ieseanul Iglin. Eliminarea lui Milijian a incitat tribunele, bosniacul refuzand minute bune sa paraseasca terenul de joc, fiind scos din sala mai mult cu forta de coechipieri, nu inainte de a-i injura pe spectatorii ieseni, cativa dintre ei fiind la un pas sa-l linseze pe jucatorul timisorean. Norocul lui Backo a fost ca antrenorul Petre Magurean a intervenit energic si i-a calmat pe cativa suporteri turbulenti. Odata terminate luptele in afara terenului, cele doua echipe au revenit in teren si si-au continuat disputa. Doar ca, fara coordonatorul de joc, Elba Timisoara a parut o formatie in deriva, fapt de care aveau sa profite, in cele din urma, iesenii. UPA a preluat conducerea in minutul sapte si, pana la finalul celor patruzeci de minute, nu a mai cedat initiativa, reusind sa se impuna la final cu scorul de 78 la 74. La sfarsitul meciului, antrenorul Petre Magurean era multumit de performanta reusita de echipa sa, dar constient in acelasi timp ca timisorenii au in continuare prima sansa la castigarea triplei dispute cu echipa din Iasi. "Ma bucura foarte tare aceasta victorie, obtinuta atat de greu. Chiar daca avem in continuare a doua sansa la castigarea meciului trei, consider ca acest rezultat este unul de prestigiu pentru baschetul iesean. Ne vom juca sansa la Timisoara si poate acolo vom reusi sa producem surpriza", a declarat, increzator, tehnicianul iesean.
In disputa de ieri, punctele iesenilor au fost marcate de: Colesnicov (8), Lobanov (8), Murgoci (12), Nanescu (24), Anghel (14), Iglin (6), Nicolae (6). Meciul decisiv, care va stabili formatia ce va juca pentru locurile 5-6, se va disputa sambata, la Timisoara.

Page time :0.1349 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019088 (s)