Victorie dramatica pentru rugbistii ieseni

22 Octombrie 2007
878 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dupa trei infrangeri consecutive, rugbistii de la Poli Agro Iasi au castigat cu scorul de 8-6 (8-0) cu formatia RCM Timisoara si au obtinut prima victorie din aceasta editie de campionat

Echipa de rugby Poli Agro Iasi a reusit sa obtina primul succes din aceasta editie de campionat. Dupa trei esecuri consecutive din tot atatea meciuri disputate, trupa lui Verives a invins sambata dimineata, cu scorul de 8-6, puternica formatie RCM Timisoara, intarita cu jucatori de la Contor Zenner Arad, echipa desfiintata la inceputul campionatului. Meciul a inceput cum nu se poate mai bine pentru gazde, care la pauza conduceau cu 8-0, dupa eseul lui Lazar, din minutul 12 (Zaharia a ratat transformarea) si lovitura de pedeapsa a lui Mocanu, din minutul 37. In partea a doua insa, iesenii au facut pasul inapoi si au permis jucatorilor din Timisoara sa atace in permanenta buturile gazdelor. Banatenii au transformat doua lovituri de pedeapsa, prin Fantanaru (minutul 51) si Paraschiv (minutul 67), dar au mai ratat nu mai putin de 4 lovituri prin aceiasi Fantanaru si Paraschiv. Mai mult decat atat, Paraschiv a trimis balonul in bara la una dintre loviturile de pedeapsa, astfel ca iesenii au terminat victoriosi, scor 8-6, intr-un final plin de dramatism. Antrenorul oaspetilor, Danut Borzas, era resemnat la finalul partidei. "Victoria celor de la Poli este foarte norocoasa. Noi nu am fost in stare sa transformam atatea lovituri de pedeapsa, astfel ca nu ne ramane decat sa ne resemnam", a spus Borzas.

De partea cealalta, antrenorul Politehnicii, Constantin Verives, nu intelegea de ce elevii sai au cazut din punct de vedere fizic in repriza a doua. "Am cazut inexplicabil in partea a doua, dar pana la urma am castigat cu mare noroc. Daca in alte meciuri din acest inceput de campionat am avut ghinion, de aceasta data am avut mult noroc. Oricum, e foarte greu sa ne revenim si nu stiu daca vom putea. Nici nu stiu ce sa mai zic. Avem o perioada dificila", a spus antrenorul Verives. Tehnicianul iesean a inceput jocul cu RCM Timisoara cu urmatorul cincisprezece: Lazar, Onica, Coseriu, Bisoc, Alexa, Fanariu, Stefan Drusca, Pislaru, Mocanu, Morosanu, Hodoroaba, Vacaru, Manole, Cernescu, Graur. Pe parcursul partidei a mai intrat si Zaharia, care a si ratat o lovitura de pedeapsa in minutul 78. In afara meciului de la Iasi, in etapa a V-a a Diviziei Nationale (Federatia Romana de Rugby a decis sa inverseze datele de disputare ale etapelor 4 si 5 din prima liga) s-au mai inregistrat rezultatele: Farul Constanta - Steaua Bucuresti 6-10; CSM Bucovina Suceava - CFR Brasov 41-17. Dupa aceste rezultate, Poli a urcat pe locul 5 in Seria a II-a (penultimul) si va intalni in runda urmatoare, programata miercuri, 24 octombrie, in deplasare, formatia Steaua Bucuresti.

Page time :0.2873 (s) | 22 queries | Mysql time :0.074046 (s)