Victorie dupa un meci palpitant

16 Februarie 2001
1081 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli EuroBIT Iasi a invins Rapid Bucuresti, la Focsani, cu 93 - 90 (31 - 38, 19 - 3, 16 - 22, 27 - 27), in etapa a XVII-a din Divizia A la baschet masculin

Miercuri seara, la Focsani, baschetbalistii antrenati de Petre Magurean si Radu Boisteanu au abordat partida cu Rapid cu gandul la o victorie la mai mult de patru goluri si asta pentru a anula avantajul bucurestenilor din partida tur cand s-au impus la aceasta diferenta. Debutul nu a fost, insa, prea fericit pentru gazde, feroviarii reusind sa incheie primul sfert la adapostul a sapte puncte, scor 38 - 31. Dupa prima pauza, iesenii si-au revenit, au egalat situatia pe tabela si au preluat conducerea, pana la final oaspetii nemaireusind sa egaleze formatia ieseana. Dupa un sfert secund de exceptie, in care bucurestenii nu au reusit, incredibil, decat trei puncte, a urmat un al treilea, ca de obicei, in care oaspetii s-au dovedit superiori, in ultima pauza scorul fiind favorabil gazdelor cu doar trei puncte. In urma victoriei, Poli EuroBIT ramane cu sanse pentru calificare, insa iesenii sunt dezavantajati in eventualitatea egalitatii de puncte cu Rapid la sfarsitul campionatului. Au evoluat formatiile: Politehnica EuroBIT Iasi - Anghel 5, Caragea 1, Ilic 31, C. Moscalu 14, Lupusavei 14, Nanescu 13, Murgoci 14 si Vrabie 5; Rapid Bucuresti - Dumitrescu 5, Anton 17, Surdu 22, Barbu 17, Avramescu 4, Marinescu 4, Voinescu 21. In etapa de miercuri s-au mai desfasurat partidele Vega Soced Ploiesti - CSU ISA Pitesti: 73 - 52, Herlitz Mobex Tg. Mures - Elba Timisoara: 90 - 73, "U" Carbochim Cluj - CSU Petrom Sibiu: 77 - 73, Dinamo Bucuresti - West Petrom Arad: 89 - 85 (dupa prelungiri). In clasament continua sa conduca Dinamo Bucuresti cu 33 de puncte, urmata de Vega Soced Ploiesti si CSU Petrom Sibiu, ambele cu cate 31 de puncte. Etapa viitoare, a XVIII-a, programeaza urmatoarele partide: CSU Romradiatoare Brasov - "U" Carbochim Cluj, CSU Petrom Sibiu - Dinamo Bucuresti, West Petrom Arad - Vega Soced Ploiesti, CSU ISA Pitesti - Herlitz Mobex Tg. Mures, Elba Timisoara - Politehnica EuroBIT Iasi, Rapid Bucuresti - Cimentul Fieni.