Victorie impotriva tuturor

21 Noiembrie 2005
1215 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - FC Vaslui 1-0 (0-0), in etapa a XIII-a a Diviziei A de fotbal •Singurul gol al partidei disputate ieri pe Stadionul Emil Alexandrescu a fost marcat de Pacurar, in minutul 87, la o gafa a portarului vasluian Haisan •Pacurar fusese introdus in teren de antrenorul Ionut Popa, chiar cu 10 minute inainte de a marca •Cu acest nou succes, al treilea consecutiv, Poli a ajuns la doar trei puncte distanta de podiumul Diviziei A •Zvonurile aparute inaintea partidei s-au adeverit si arbitrul Alexandru Deaconu a dezavantajat clar echipa gazda, prestatia jenanta a finului lui Mircea Sandu culminand cu un penalty inventat pentru vasluieni in minutul 55, dar aparat de Branet •Etapa viitoare, Poli va intalni vineri, in deplasare, formatia FC Arges

Gazon: moale
Formatii: Politehnica Iasi: Branet - Toma, Onut, Bernard, Beceru - Rednic ('77 Pacurar), Mitruc, Gavatorta, Tincu ('61 Arhire), Onofras - Bilba ('67 Vrajitoarea). Antrenor: Ionut Popa.
FC Vaslui: Antrenor: Haisan - Buhus, Panait, Lacusta, Baicu, Falemi, Frunza, Badea, Torok ('77 Horno Cabrera), Cursaru ('80 Buhaescu), Raducanu. Mircea Rednic.
Jucatorul meciului: Cristian Branet.
Arbitri: Alexandru Deaconu - 4, Adrian Vidan - 5, Cristian Nica - 7.
Cartonase galbene: Onut, Bilba, Rednic, Gavatorta, Branet/Baicu, Falemi, Buhaescu
Cartonas rosu: Falemi ('80)
Observatori: Nicolae Grigorescu si Sorin Satmari.

Singuri impotriva tuturor este deviza echipei Rapid Bucuresti. De aceasta data insa, sloganul giulestenilor se lipeste ca o eticheta de formatia Politehnica Iasi. Fotbalistii ieseni au castigat derbiul Moldovei dupa ce au luptat impotriva gazonului, a arbitrilor Deaconu si Vidan si abia in cele din urma impotriva jucatorilor vasluieni. Adrian Vidan si Alexandru Deaconu, cei doi arbitri care ar fi trebuit sa imparta dreptatea in teren, au uitat de ce au venit la Iasi si au dat un recital mizerabil impotriva echipei gazda. Nici macar din respect pentru cei 9 mii de spectatori care au inghetat de frig in tribunele Stadionului Emil Alexandrescu la meciul de ieri nu s-au induplecat oamenii imbracati in negru. Vidan si Deaconu si-au facut numarul cu speranta ca FC Vaslui, echipa patronata de Adrian Porumboiu, nimeni altul decat cel acuzat ca face delegarile in arbitrajul romanesc, va obtine primul succes din acest sezon. Spre cinstea lor, fotbalistii ieseni si-au vazut de joc si au trecut peste toate aceste inconveniente, reusind sa obtina o noua victorie, a treia consecutiva si sa se apropie la doar trei puncte de podiumul Diviziei A.

Eroul Branet

Dincolo insa de prestatia jenanta a celor doi arbitri (de remarcat ca celalalt asistent, Cristian Nica, a dat dovada de corectitudine pe toata durata partidei), FC Vaslui a pierdut nemeritat jocul de la Iasi, unul in care jucatorii lui Ionut Popa nu au reusit sa mai repete evolutiile din meciul cu Sportul sau din prima repriza a partidei de la Petrosani. Prima repriza a derbiului Moldovei a fost una saraca in faze de poarta, jucatorii celor doua echipe parand inghetati la propriu de gerul de afara. Doar vasluienii au mai incercat cate ceva pe durata primelor 45 de minute, dar pe rand Cursaru ('3), Claudiu Raducanu ('6), Badea ('32), Falemi ('34) si Frunza ('36) au gresit tinta sau au fost blocati de portarul Cristian Branet. De partea cealalta, iesenii nu au amenintat deloc poarta lui Haisan, multumindu-se sa patrunda pana in coltul careului sau sa arunce centrari in suprafata de pedeapsa a trupei lui Mircea Rednic. Actul secund avea insa sa fie mult mai plin de evenimente decat primele 45 de minute. La doua minute de la reluare, Bilba a scapat singur spre poarta adversa, dar a intrat in unghi si a tras alaturi. In minutul 52, Badea, liber la 8 metri, a sutat puternic, dar Branet s-a intins si a respins excelent. Doua minute mai tarziu insa, arbitrul Deaconu, fiul magazionerului de la Federatia Romana de Fotbal, nimeni altul decat finul presedintelui Mircea Sandu, s-a facut de ras inventand un penalty pentru oaspeti la un duel aerian intre Onut si Raducanu. Astfel, s-au adeverit zvonurile de dinaintea partidei care anuntau ca FC Vaslui va beneficia de un penalty la Iasi. Fostul golgheter al Stelei si al campionatului intern, Claudiu Raducanu, a sutat puternic pe centrul portii, dar Branet a respins superb si a facut ca toata stradania lui Deaconu sa nu dea roade.

Dezghetati

Aceasta faza i-a trezit parca la viata pe fotbalistii lui Ionut Popa, care in cinci minute au avut trei oportunitati de a inscrie, ratate insa de Bilba in doua randuri si de Mitruc. In minutul 80, Falemi are o intrare criminala la Mitruc, iar Deaconu nu a mai avut ce face si l-a eliminat pe fostul jucator al Stelei. Aceasta faza a fost precedata de un meleu la mijlocul terenului, fotbalistii din Copou fiind cu greu potoliti, doar dupa interventia energica a presedintelui Sorin Boca. Cu trei minute inainte de final, Marius Pacurar a aruncat publicul in aer, dupa ce a profitat de o iesire gresita a portarului Haisan si a inscris cu capul de la 10 metri de poarta, dupa o centrare a lui Toma. La primul gol in acest sezon de Divizia A, Pacurar a demonstrat inca o data inspiratia lui Ionut Popa, care-l aruncase in teren cu doar 10 minute inainte de a inscrie. Acesta avea sa fie scorul final al partidei, una castigata poate nemeritat de ieseni, care au insa meritul ca au invins o echipa care pe langa cei 11 jucatori trimisi in teren de Mircea Rednic a mai avut si doua transferuri de ultima ora, Alexandru Deaconu si Adrian Vidan. In etapa viitoare, programata vineri, 25 noiembrie, Poli va intalni in deplasare formatia FC Arges Pitesti.

Declaratii la finalul meciului:

Mircea Rednic, antrenor FC Vaslui: "Rezultatul este injust, dar de multe ori fotbalul insusi este injust. Este al treilea sau chiar al patrulea meci in care jucam bine, dar nu reusim sa marcam. In schimb, iesenii au avut un sfert de ocazie si au reusit sa castige partida. Spun un sfert, pentru ca restul de trei sferturi din vina apartine portarului Haisan, care nu avea voie sa greseasca la acea iesire. Oricum, mare lucru nu le pot reprosa baietilor, cel putin la 90 la suta dintre ei, pentru ca au muncit mult. Am jucatori cu nume, dar care nu ne ajuta. Daca nici din penalty nu dai gol, atunci cand mai dai? La antrenamente, Raducanu executa foarte bine penaltiurile. Cine o sa le dea bani jucatorilor care au muncit astazi? Cred ca vina оmi apartine mie ca-l folosesc pe Raducanu. Sau Falemi, jucator cu experienta si care stie ca avea un galben, nu avea voie sa intra cum a intrat la acea minge, sa fie eliminat si sa ne lase in inferioritate numerica. Cu o alta pregatire in iarna, cu alti jucatori, poate ca vom obtine si noi primul succes din acest sezon".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Stiam ca va fi un meci greu, pentru ca echipa din Vaslui este foarte buna si are multi jucatori pe care mi i-as dori si eu la Poli. Vasluienii au fost foarte motivati, mai ales ca sambata atat Bacaul, cat si Otelul au pierdut, iar Pandurii au scos doar o remiza pe teren propriu. Noi nu am jucat mare lucru, poate si din cauza terenului, dar am avut si noroc, pentru ca puteam pierde chiar toate punctele daca Branet nu apara acel penalty. In jocurile de acasa conteaza foarte mult jocul pozitional, iar de aceasta data noi nu am reusit sa ne facem jocul. Oricum, important este ca avem 20 de puncte, mai multe decat turul trecut de campionat".

Adrian Porumboiu, finantator FC Vaslui: "Nu a fost penalty la faza din care a ratat Claudiu Raducanu. Ar fi fost pacat sa castigam dintr-o lovitura de la unsprezece metri care nu a fost. Oricum, eu cred ca dupa prestatia avuta nu merita sa pierdem impotriva echipei din Iasi. Poli a avut un portar foarte bun, ceea ce conteaza enorm, dar si foarte mult noroc. Noi ne ducem crucea mai departe si speram sa vina si primul succes din aceasta editie de campionat"

Atac frontal la arbitri

La finalul partidei, primarul municipiului Iasi, Gheorghe Nichita, a atacat vehement brigada de arbitri care a condus partida cu FC Vaslui. "Din pacate arbitrii si-au batut joc de noi din nou. M-am saturat ca arbitrii sa vina la Iasi si sa arbitreze intr-un singur sens. Nu suntem bataia de joc a nimanui. Ceea ce a facut Deaconu in aceasta partida se cheama orice, numai arbitraj nu. A fost un arbitraj penibil si este incredibil cat de usor a acordat penalty la o faza banala in careul nostru. Parca la Bucuresti nu se intelege ca se fac eforturi uriase pentru aceasta echipa de fotbal, ca intregul oras incearca sa sustina sportul de performanta, cu toate riscurile care decurg de aici", a tunat Nichita, din inaltul tribunei oficiale. In schimb, antrenorul Ionut Popa a refuzat sa mai comenteze arbitrajul tocmai pentru a nu fi suspendat de forurile de la Bucuresti. "Nu ma intereseaza daca a fost penalty, eu ma gandesc acum la cine imi va taia porcul in acest an, pentru ca macelarul care ma ajuta pana acum e plecat in Italia. Acestea sunt problemele care ma framanta", a spus in stilul caracteristic Ionut Popa, adaugand apoi: "Astept in continuare sa fim penalizati cu cate un 11 metri, in fiecare meci pana la finalul turului. La noi se face instructie. Eliminarile si penaltiurile sunt faze de manual care se invata la Iasi. Nici macar vasluienii nu stiau ca a fost penalty in acea faza". Interesant este ca, in momentul in care s-a dictat penalty impotriva echipei sale, Popa si-a facut semnul crucii, dupa care s-a dus tinta la observatorul de joc, Sorin Satmari, caruia i-a aratat cerul. "I-am spus doar ca Dumnezeu este sus si vede. Si ati vazut ce s-a intamplat pana la urma", a explicat Popa. Daca centralul Deaconu a incercat cat de cat sa-si pastreze credibilitatea, asistentul Vidan si-a inceput recitalul inca din minutul 3, cand a dat mingea oaspetilor, dupa semnalizarea unui aut executat aiurea de Marius Onofras.

Iesenii isi schimba optiunea

Desi pana la meciul de ieri pareau ca vor merge pe mana lui Mircea Sandu la conducerea Federatiei Romane de Fotbal (FRF), conducatorii gruparii din dealul Copoului par sa fi schimbat macazul dupa prestatia jenanta a arbitrului Deaconu, un apropiat al actualului sef de la FRF. "Trebuie sa discutam cu atentie si cred ca vom merge pe mana lui Gica Popescu. Nu vreau sa mai am parte de asemenea arbitraje, dar cu Mircea Sandu nu s-a luat nici o masura impotriva lor, cel putin pana acum", a spus Nichita. Reamintim ca la sedinta Adunarii Generale a Federatiei Romane de Fotbal (FRF), programata in aceasta dimineata, fotbalul iesean va fi reprezentat de 7 delegati, la care se vor adauga si Paul Costas, care este membru al Comitetului Executiv al FRF. Practic, de la Iasi vor fi 8 voturi, dintr-un total de peste 400 cat numara Adunarea Generala. Astfel, vor avea drept de vot pentru desemnarea sefului FRF reprezentantii cluburilor Politehnica Iasi, FCM Pascani, Leonard Pascani, ai echipelor de juniori Liceul cu Program Sportiv si Noua Generatie, ai formatiei de fotbal in sala Acvila si a Asociatiei Judetene de Fotbal (AJF). In aceste conditii, Gica Popescu ar putea primi voturile Politehnicii Iasi (reprezentata la Bucuresti de vicepresedintele Neculai Ciulu), ale AJF (Sorin Boca) si ale reprezentantilor formatiilor din municipiul Pascani.

Page time :0.1400 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019866 (s)