Victorie in exil pentru baschetbalistii ieseni

1 Iunie 2004
819 Vizualizari | 0 Comentarii
•Universitatea Petre Andrei a invins pe West Petrom Arad in ambele jocuri desfasurate in deplasare si si-a adjudecat locul sapte in clasamentul final al Diviziei A de baschet masculin •Campionatul viitor se va relua abia la mijlocul lunii octombrie

Campionatul national de baschet masculin a ajuns la final, cel putin pentru jucatorii formatiei iesene "U" Petre Andrei. Dupa ce sambata au pierdut in fata echipei Elba Timisoara meciul decisiv pentru locurile 5 - 6, iesenii s-au inteles cu echipa din Arad sa joace in urmatoarele doua zile primele meciuri pentru locurile sapte - opt. Oficialii ieseni au apelat la aceasta solutie tocmai pentru a evita cheltuielile suplimentare care ar fi fost necesare unei deplasari pana in celalalt capat al tarii. "Pentru ca tot ne-am deplasat pana la Timisoara pentru a juca cu Elba, am considerat ca este cel mai bine sa disputam si cele doua jocuri cu West Petrom, pentru a degreva bugetul de niste cheltuieli in plus. Pana la urma, am fost inspirati si iata ca am reusit sa castigam ambele dispute si sa terminam sezonul pe locul sapte", a declarat antrenorul secund Adrian Boisteanu. Astfel, duminica seara, baschetbalistii de la UPA s-au impus cu 91 la 76, luand o optiune serioasa pentru victoria finala. In primul sfert, jucatorii pregatiti de Petre Magurean au inceput in forta si si-au adjudecat primele zece minute cu 21-15. Pana la pauza, iesenii au luat un avans considerabil, intrand la cabine cu un avans de 16 puncte, scor 45 la 29. Gazdele au o tresarire de orgoliu si castiga sfertul trei cu 31 la 26, dar victoria iesenilor fusese deja parafata, avantajul de 16 puncte luat la pauza fiind decisiv in stabilirea castigatoarei. Scorul final, 91-76 in favoarea oaspetilor, a reprezentat o surpriza, fiind de asteptat ca echipa din Arad sa poata opune mai multa rezistenta in fata unei formatii care a terminat sezonul regulat pe locul opt. Jocul a fost arbitrat de Alin Rosu, secundat de Radu Bucerzan, prestatia sigura a celor doi arbitri fiind supervizata de Cristian Ungurean.
Si al doilea meci a fost adjudecat de ieseni, cu scorul de 59 la 57, oaspetii reusind astfel, surprinzator de repede, sa transeze disputa pentru locul sapte cu o echipa teoretic mai buna, dar care nu a putut alinia cel mai bun nucleu de jucatori. Dupa cele doua victorii de la Arad, Universitatea Petre Andrei a incheiat sezonul 2003-2004 din campionatul national de baschet pe un meritoriu loc sapte, mult peste asteptarile conducatorilor, mai ales ca la inceputul acestei editii de campionat s-a vorbit chiar despre desfiintarea echipei de baschet a orasului.

Page time :0.1216 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012365 (s)