Victorie in ritm de rock`n`roll

13 Iunie 2008
727 Vizualizari | 0 Comentarii
Victorie in ritm de rock n roll
• Croatia rebelului Slaven Bilici a invins cu 2-1 Manschaft-ul lui Joachim Low si a produs prima mare surpriza a acestui Campionat European • La acest scor, croatii sunt calificati in sferturile de finala ale Euro • La finalul unui joc frumos, a castigat echipa mai ambitioasa si care nu s-a multumit cu un rezultat de egalitate, desi ar fi fost avantajata de o remiza

Prima mare surpriza a editiei din acest an a Campionatului European de Fotbal a fost consemnata aseara. Croatia rebelului Slaven Bilic, un pasionat al muzicii rock`n`roll, a invins cu scorul de 2-1 Germania, una dintre principalele favorite la castigarea trofeului si a obtinut deja biletele pentru calificarea in sferturi, indiferent de rezultatele din ultimele meciuri. Jucatorii ambelor echipe au inceput partida de la Klagenfurt cu cutitele intre dinti, fiecare asteptand pasul gresit al adversarului. Si primii au falsat germanii. Dupa 24 de minute de tatonare reciproca, croatii au construit o faza cursiva in banda stanga, Pranjic a centrat impecabil, iar Srna a reluat necrutator dintr-o pozitie incomoda, aruncand in aer toata partea de stadion imbracata in patratele alb-rosii. Iar zmeii lui Slaven Bilici nu s-au oprit, Rakitici ratand cinci minute mai tarziu inca o ocazie monumentala ivita tot in urma unei actiuni laborios construite. Loviti in orgoliu, nemtii lui Joachim Low au replicat imediat, prin sutul lui Michael Ballack, din lovitura libera, dar Pletikosa a respins bine in corner. In minutul 39, Metzelder a trimis o lovitura de cap putin peste poarta. Cu patru minute inainte de pauza, croatii isi puteau dubla avantajul daca Kranjkar ar fi fost mai precis in fata lui Lehman. Nemtii au inceput neconvingator si actul secund. Totusi, acelasi Ballack a avut ocazia egalarii in minutul 49, dar aceasta ocazie nu avea sa fie decat un simplu foc de paie. Croatii lui Bilici nu au stat prea mult pe ganduri si au inceput sa preseze in cautarea loviturii decisive. Iar aceasta a picat in minutul 62, cand veteranul Lehman a reactionat tardiv la o centrare deviata, mingea a lovit bara, iar Olic a introdus-o in poarta din apropiere. Dupa inca un sut periculos trimis de Kranjkar (`76), Croatia a preferat sa se retraga in defensiva si sa conserve rezultatul in fata unui adversar in aparenta amortit. Formatia croata a uitat insa ca germanii sunt o natie care nu cedeaza niciodata si in minutul 79 au inceput din nou sa tremure, dupa ce Podolski, ajuns la al treilea gol la Euro, a redus din diferenta.

Tarie de caracter

Calaii Angliei nu au cazut insa, au dat dovada de caracter si au reusit sa se apere exact si sa tina departe de buturile lui Pletikosa toate actiunile de atac ale nemtilor. Nervii au cedat in final si Scweinsteiger a incasat primul rosu al Campionatului European, pentru lovire. Astfel, la finalul unui joc frumos, a castigat echipa mai ambitioasa si care nu s-a multumit cu un rezultat de egalitate, desi ar fi fost avantajata de o remiza. Croatia este deja calificata in sferturile de finala ale Euro, in timp ce nemtii trebuie sa astepte ultimul meci, cel cu Austria, pentru a ajunge in faza urmatoare a competitiei. Selectionerul Croatiei, Slaven Bilici, a declarat, dupa meci, ca este foarte multumit de jucatorii sai, care s-au comportat excelent la meciul cu Germania. "Am pus presiune pe germani fara incetare, am inchis spatiile si am atacat eficient pe benzi, avand o buna circulatie a balonului. Sunt foarte multumit de comportamentul excelent al tuturor jucatorilor. Acesta era absolut necesar pentru a invinge o echipa ca Germania", a spus Bilici, citat de agentia Mediafax. Mijlocasul croat Luka Modrici a fost desemnat de UEFA jucatorul partidei. "Modrici a marcat un penalty important in meciul de debut al Croatiei din grupa B cu Austria si a aratat de ce Tottenham a platit 21 de milioane de Euro pentru el si la meciul cu Germania cand a avut o alta evolutie convingatoare, trimitand pase pe tot terenul", scrie pe site-ul UEFA. De partea cealalta, selectionerul Germaniei, Joachim Low, a recunoscut, dupa infrangerea de ieri ca toti jucatorii sai au evoluat sub posibilitatile lor reale. "Toti jucatorii nostri au evoluat sub posibilitatile lor reale. Inca de la inceput am vazut ca nu aveam un ritm bun, eram mereu in urma fata de croati, care au pus la punct un dispozitiv tactic eficient", a spus Low, citat de Mediafax.

Croatia - Germania 2-1 (1-0)
Marcatori: Srna (`24), Olici (`62) / Podoslki (`79)
Stadion: Worthersee (Klagenfurt)
Spectatori: 35.000
Formatii: Croatia: Pletikosa - Corluka, R. Kovaci, Simunici, Pranjici - Srna (Leko `80), N. Kovaci, Modrici, Kranjcar (Knezevici `85), Rakitici - Olici (Petrici `72). Selectioner: Slaven Bilici.
Germania: Lehmann - Lahm, Metzelder, Mertesacker, Jansen (Odonkor `46) - Fritz (Kuranyi), Frings, Ballack, Podolski - Gomez (Schweinsteiger ), Klose. Selectioner: Joachim Low.
Cartonas rosu: Schweinsteiger (`90+2)
Arbitri: Frank De Bleeckere, Peter Hermans si Alex Verstraeten (Belgia)

Page time :0.2301 (s) | 23 queries | Mysql time :0.091041 (s)