Victorie in trei minute

4 Decembrie 2010
666 Vizualizari | 0 Comentarii
• CFR Cluj – Universitatea Craiova 2-1 (0-0), intr-un joc din etapa 18 a Ligii I de fotbal • Dorel Stoica a deschis scorul pentru olteni printr-o executie fabuloasa, dar CFR a intors soarta meciului in trei minute, dupa golurile lui Traore si Kivuvu, ultimul dintr-un off-side evident

Campioana Romaniei, CFR Cluj, a reusit sa ia o gura importanta de oxigen dupa ce a invins pe Universitatea Craiova, scor 2-1, intr-un joc din etapa 18 a Ligii I. Dorel Stoica a deschis scorul cu o executie fabuloasa, dar Traore si Kivuvu au intors soarta meciului in doar trei minute, ultimul marcand, insa, dintr-un off-side evident. Constiente de periculozitatea adversarei, cele doua echipe au preferat sa se blocheze cat mai bine si sa nu lase spatii de patrundere. S-a pus, astfel, de ambele parti mai mult accent pe faza defensiva decat pe constructie. Fapt vizibil mai ales in jocul oltenilor, care au fost nevoiti sa se apere mai mult din cauza atacurilor mai sustinute ale ardelenilor. Traore si Bjelanovic au semnat principalele faze de poarta ale clujenilor, insa de fiecare data oltenii au scapat cu fata curata atat datorita interventiilor salvatoare ale lui Gaman, cat si evolutiei foarte bune a lui Stanca intre buturi. De cealalta parte, Craiova a mizat mai mult pe contraatac, Julius Wobay declansand cateva faze de acest gen in banda dreapta. Insa de fiecare data campionii Romaniei au reusit sa indeparteze pericolul, astfel ca prima repriza s-a incheiat fara gol inscris.
Repriza secunda a adus un plus de viteza in joc, dar si faze mai periculoase de atac. La zece minute de la reluarea partidei, Traore s-a aflat in fata deschiderii scorului, insa mingea i-a venit ciudat de pe stanga si nu a reusit sa trimita cu capul in plasa din doar trei metri. Dupa alte doua minute, Bjelanovic a sarit pe sub centrarea lui Culio in fata portii, Kone a recentrat frumos la Panin, a carui foarfeca spectaculoasa nu i-a pus probleme lui Stanca. Chiar daca ardelenii au presat continuu, in minutul 66 trupa lui Piturca a spart gheata intr-un mod cu adevarat fantastic. Dorel Stoica si-a luat inima in dinti si a sutat fabulos de la peste 45 metri. Toti jucatorii s-au oprit in loc privind mingea cum pluteste prin aer, pana cand l-a depasit pe Claro si a intrat la vinclu. N-au putut, insa, oltenii sa se bucure prea mult de golul de generic al lui Stoica, Traore restabilind egalitatea pe tabela la doar doua minute distanta, dupa ce a scapat la limita off-side-ului si l-a invins pe Stanca printr-un sut cu stangul. Alte trei minute au trecut si ardelenii s-au instalat la conducere, nu doar in joc, ci si pe tabela. Dominique Kivuvu a inscris cu capul din mijlocul careului, dupa un off-side evident. Universitatea a ramas in inferioritate numerica in minutul 89, dupa ce Madalin Ciuca a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene, al doilea avertisment fiind primit in urma unui duel aerian cu Bud.

Page time :0.1362 (s) | 22 queries | Mysql time :0.022614 (s)