Victorie mare pentru Simona Halep. Romania conduce cu 2-1

402 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7627 RON (+0.0020)
USD: 4.2726 RON (+0.0073)
simona halep 1

Simona Halep a obtinut cel de-al doilea punct pentru echipa de FedCup a Romaniei in duelul cu Franta. Dupa o partida extraordinara, cu dese raasturnari de situatie, Halep a reusit sa o invinga pe favorita publicului, Carolina Garcia, scor 2-1 (6-7; 6-3;6-4).

Schimbare in echipa Romaniei de FedCup. Cine ii ia locul Mihaelei Buzarnescu

Simona a inceput meciul extrem de slab si a fost condusa cu 0-4. A urmat o revenire senzationala si a dus scorul la 5-4 pentru ea. La 6-5 pentru Garcia, Simona Halep si-a castigat greu serviciul si a dus setul in tiebreak, unde Carolina s-a impus cu 8-6. Al doilea set a fost echilibrat pana la scorul de 3-3, dupa care Simona s-a impus cu 6-3. In decisiv, s-a mers cap la cap pana la 4-4, cand Simona a luat doua game-uri la rand si a castigat meciul. In urmatorul meci, Irina Begu o va intalni pe Pauline Parmentier.

Simona Halep a spus ca a putut sa o invinga pe Caroline Garcia datorita psihicului mai bun si datorita faptului ca a luptat pana la final. "A fost o atmosfera incredibila, vreau sa le multumesc tuturor pentru sustinere, a contat foarte mult pentru ca meciul a fost dificil, ea a jucat extraordinar, dar consider ca am putut sa castig pentru faptul ca am luptat. Nu mi-am dorit sa joc trei ore, dar daca a trebuit am fost pregatita si ma bucur ca putut sa fiu destul de solida la final. Cred ca mentalul a facut diferenta asta si ma bucur ca am fost mai puternica. Fiecare ghem conteaza intr-un astfel de meci, am luptat indiferent de scor si am vrut doar sa castig fiecare punct pe care-l joc. A fost bine in final si pot sa spun ca ea a jucat un tenis incredibil si cred ca a fost un meci foarte bun pe zgura. Pot orice doreste capitanul (n.r. - despre dublu), sunt pregatita si o sa dau tot ce am mai bun ca sa castigam, imi doresc tare mult", a declarat Halep.