Victorie mare! Petrolul Ploiesti a invins principalul contracandidat la promovare sub privirile managerului general de la Veolia

23 Octombrie 2017
491 Vizualizari | 0 Comentarii
Petrolul Ploiesti
In contextul atingerii celui mai important obiectiv propus, si anume revenirea acolo unde ii este locul, pe prima scena a fotbalului romanesc, Petrolul Ploiesti a castigat, in deplasare, un meci vital in lupta pentru promovare in liga a doua de fotbal, contra echipei Vointa Turnu Magurele. Ploiestenii au invins cu 1-0, printr-un gol marcat in prima repriza de Sergiu Arnautu (minutul 14), desi au jucat ultimele 15 minute (inclusiv prelungirile), cu un jucator in minus, dupa eliminarealui Antoche pentru 2 cartonase galbene. Jocul Petrolului a fost pragmatic, surprinzand adversara prin exactitate si tactica, practic gazdele neavand nicio ocazie remarcabila de a marca.
Meciul s-a disputat la Saelele, pe un teren aflat la limita de jos a acreditarii. Dupa un egal surprinzator acasa, cu AFCM Alexandria si dupa un arbitrajcontroversat, nefavorabil ploiestenilor, meciul cu Vointa Turnu Magurele a devenit extrem de important in lupta pentru promovare. De altfel, imediat dupa partida cu FCM Alexandria, managerul general Veolia, partenerul principal al Petrolului pe drumul revenirii la gloria de altadata, Jorj Madalin Mihailovici a si declarat ca "nu mor caii cand vor cainii" chiar daca "mizeria a coborat pana si in iarba din liga a treia”. Ca de obicei, suporterii care au facut deplasarea la Saelele (peste 200 de km) in numar mare, aproximativ 300, si-au aratat sustinerea fata de echipa favorita, aratand ca, oriunde se duce galeria Petrolului, spectacolul din tribune este asigurat de ”lupii galbeni”.
Vezi si: Victorie uriasa pentru echipa nationala a Romaniei! Tricolorii au fost de neinvins - VIDEO
Pe toata durata meciului fanii ploiesteni au cantat non stop, au reconfirmat ca sunt cea mai frumoasa galerie din Romania si ca sloganul ”SUFLETUL E NUMAI UNUL” este perfect adevarat.
La acest meci, Petrolul Ploiesti a avut si un suporter celebru, fostul procuror Marian Nazat, astazi unul dintre cei mai cunoscuti avocati din tara si un fan declarat al fotbalului. Acesta a urmarit meciul impreuna cu staff-ul echipei, din ceea ce se cheama tribuna oficiala a stadionului din Saelele.  In acest moment, Petrolul Ploiesti si A.F.C.M Alexandria au acelasi numar de meciuri (8) si puncte(22), sunt neinvinse si departajate doar de golveraj in fruntea clasamentului. Pentru Petrolul Ploiesti urmeaza, marti 24 octombrie, meciul de cupa cu CS Mioveni, pe stadionul Ilie Oana, de la ora 18.00, iar apoi, la finele saptamanii, tot pe Ilie Oana, in campionat cu C.S. Atletic Bradu.