Victorie mincinoasa a Politehnicii

23 Mai 2005
813 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - FC Brasov 2-1 (1-1), in etapa a XXVIII-a a Diviziei A de fotbal •Cu aceasta victorie, iesenii au sanse foarte mari sa ocupe un loc in primele zece formatii la sfarsitul acestui sezon •FC Brasov a retrogradat si matematic din prima divizie, dupa infrangerea nemeritata suferita, sambata, in dealul Copoului •Echipa de sub Tampa a jucat mult mai bine decat Poli si putea castiga lejer o disputa in fata unor jucatori relaxati •Golul victoriei a fost inscris de Onut, in minutele de prelungiri •Acesta este primul meci pe care iesenii il castiga in prelungiri dupa ce au pierdut atat cu Dinamo, cat si cu FC National, exact in ultimele secunde de joc •Etapa viitoare, Poli joaca in deplasare, cu Poli Timisoara

Caseta tehnica a partidei:
Politehnica Iasi - FC Brasov 2-1 (1-1)
Marcatori: Miclea ('41), Onut (90+3)/Surdu ('22)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 6.000
Gazon: moale
Formatii: Politehnica Iasi: Arcanu, Toma ('50 Onofras), Onut, Bernard ('31 Baldovin), Ilie, Tinel Petre, Mitruc, Gavatorta, Miclea ('61 Stanciu), Bilba, Pacurar. Antrenor: Ionut Popa.
FC Brasov: Pesici, Isaila, Sandor, Sarmasan ('46 Satmar), Poverlovici, Manole ('68 Colnic), Brujan ('72 Vajda), Surdu, Karamian, Miclaus, Pintea. Antrenor: Ferenc Bajko.
Jucatorul meciului: Bogdan Onut.
Arbitri: Cristina Ionescu - 6, Irina Mirt - 7, Carmen Neagu - 6.
Cartonase galbene: Tinel Petre, Mitruc, Bilba / Sandor, Karamian.
Observatori: Sorin Satmari si Gheorghe Farcas.

Noroc cu carul pentru fotbalistii ieseni in meciul cu FC Brasov, contand pentru etapa a XXVIII-a a Diviziei A. Intr-un joc care se anunta unul fara probleme deosebite pentru gazde, care aveau de infruntat o echipa resemnata si condamnata la retrogradare, Politehnica a reusit sa obtina toate cele trei puncte, in ultimele secunde ale meciului la o faza la care Onut a inscris cu capul in poarta lui Pesici. Pana atunci insa, fotbalistii ieseni si mai ales cei peste sase mii de microbisti prezenti sambata in tribunele Stadionului Emil Alexandrescu au trecut sa tremure serios la sarabanda de ocazii ratate de jucatorii brasoveni. Pana la urma totul s-a terminat cu bine, zeita Fortuna intorcandu-si fata catre dealul Copoului, dupa ce in doua meciuri cu Dinamo si FC National Poli a pierdut in secundele de prelungire. Miclea si compania au inceput partida cu FC Brasov relaxati, convinsi ca echipa de sub Tampa, care a odihnit mai multi titulari la Iasi, va fi o simpla formalitate. Nimic mai gresit insa, brasovenii aratand si in dealul Copoului ca nu meritau sa retrogradeze la finalul acestui sezon. Dupa primele doua avertismente ale lui Brujan, in minutul 7, si Karamian, noua minute mai tarziu, Romeo Surdu reduce la tacere tribuna ieseana executandu-l superb din coltul careului de 16 metri pe portarul Dorin Arcanu. Fotbalistii lui Ionut Popa au resimtit socul si, doar un minut mai tarziu, Brujan a avut sansa desprinderii, dar a fost blocat in ultima clipa.

Gol anulat

Pentru moment insa, pentru ca in minutul 32 acelasi Surdu putea incheia ostilitatile, dar sutul sau din marginea careului a lovit bara portii lui Arcanu. Primul sut pe poarta oaspetilor a fost consemnat in minutul 34, cand Miclea a trimis slab, in bratele portarului Pesici. Doua minute mai tarziu, Surdu a inscris din nou, dar golul brasovenilor a fost anulat pe motiv de off-side, asistenta Irina Mirt semnalizand din timp pozitia afara din joc a atacantului de sub Tampa. Cu patru minute inainte de pauza, acelasi Miclea a adus egalitatea pe tabela de marcaj, dupa o deviere cu capul a lui Bilba, care a lovit bara, mingea fiind impinsa in poarta de golgeterul iesenilor. In pofida jocului slab, Poli putea intra in avantaj la pauza daca mijlocasul Gavatorta, capitan in premiera, nu prefera un sut in portarul Pesici in locul unei pase simple catre atacantii Pacurar sau Bilba.

Gol meritat pentru Onut

Mustruluiti serios la pauza de antrenorul Ionut Popa si de presedintele Marius Stan, fotbalistii ieseni au inceput la fel de slab si actul secund, in minutul 47 Toma blocand in ultimul moment, cu pretul unei accidentari, un atac doi contra unu al brasovenilor, cu Surdu si Brujan in rol de finalizatori. Dupa aceasta faza, iesenii au dominat jocul, dar ocaziile mai importante au apartinut tot oaspetilor, care in minutul 90 puteau inchide meciul, dar sutul lui Karamian a lovit din nou bara portii lui Arcanu, portarul lui Popa dovedind ca de multe ori in fotbal este mai important sa ai noroc decat sa aperi bine. De la ieseni au trecut pe langa golul victoriei Onofras, in trei randuri, Onut, Bilba si Tinel Petre cu cate o ocazie trecuta in cont, pentru ca in ultimul minut de joc fostul jucator al Petrolului Ploiesti, Bogdan Onut, sa se inalte imperial in careul brasovenilor si sa inscrie cu capul un gol de trei puncte pentru Politehnica, formatie care a urcat pana pe locul noua in clasamentul Diviziei A. Un gol meritat pentru efortul depus de Onut in acest retur de campionat, dar nemeritat pentru o echipa care a tratat superficial un joc care se anunta un adevarat spectacol sportiv. Pana la urma, iesenii si-au indeplinit obiectivul si privesc cu incredere spre partida de la sfarsitul acestei saptamani, pe malul Begai, cu Poli Timisoara.

Declaratii la finalul meciului:

Gheorghe Nichita, presedinte Consiliul de Administratie Politehnica Iasi: "Am castigat astazi cu foarte mult noroc. Puteam foarte bine sa pierdem, din cauza relaxarii jucatorilor, mai ales din prima repriza. Ma bucura foarte mult acest rezultat, pentru ca asa mai putem urca si noi in clasament, pe o pozitie mai aproape de ceea ce merita aceasta echipa si acest public minunat. Din pacate nu am jucat insa nici pe departe asa cum ma asteptam eu dar, macar de aceasta data, Zeita Fortuna si-a intors privirea si catre noi".

Ferenc Bajko, antrenor FC Brasov: "Consider ca a fost un joc agreabil. S-a ratat foarte mult de fiecare parte, dar cred ca un rezultat de egalitate era mai echitabil dupa cum s-a jucat. Sunt multumit de jocul echipei mele, dar ma doare rezultatul. Este al saselea joc pe care il pierdem dupa minutul 89. Sper ca baietii sa se remonteze din punct de vedere psihic. Vom incerca insa sa dam totul pe teren cu Steaua, pentru ca astfel am putea ramane in istorie ca fiind echipa care a stabilit campioana. Oricum, noi vrem sa iesim cu fruntea sus din acest campionat, dupa care vom vedea exact ce jucatori raman la noi si ce va mai decide conducerea clubului".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Am facut un joc foarte slab astazi si, daca am fi facut un egal sau chiar am fi pierdut, mi-as fi reprosat ca sunt principalul vinovat. Si asta pentru ca dupa victoria de la Bacau am cedat la insistentele jucatorilor si le-am dat o zi libera, iar la acest joc nu au avut deloc luciditate. Baietii au vrut, dar nu au putut mai mult. Nu meritam sa castigam astazi pentru ca am facut un joc slab. Pe final, la loviturile libere, parca eram in Anglia, toti urcau in careul advers si permiteau adversarului sa plece pe contraatac foarte periculos. Cred ca FC Brasov nu merita sa retrogradeze in acest sezon, dar atat la ei, cat si la Universitatea Craiova s-a putut observa lipsa unor conducatori adevarati de club".