Victorie modesta a baschetbalistilor ieseni

27 Martie 2005
611 Vizualizari | 0 Comentarii
•Universitatea Petre Andrei (UPA) - Rapid Isover Bucuresti 98-69, intr-un meci restanta din cadrul etapei a XVII-a a Diviziei A de baschet masculin •Iesenii au castigat in urma unui meci slab, motivat de oboseala jucatorilor de la UPA, care au disputat patru partide in doar opt zile

Aproape o mie de spectatori au asistat ieri seara, in Sala Polivalenta din Iasi, la intalnirea de baschet dintre formatia gazda, Universitatea Petre Andrei (UPA), si cea mai slaba echipa a momentului, Rapid Isover Bucuresti, meci restanta din etapa XVII-a a campionatului intern. Desi au castigat cu scorul final de 98-69, prestatia baschetbalistilor ieseni a fost una destul de modesta, jocul slab fiind influentat de starea de oboseala a jucatorilor ieseni, care au jucat patru meciuri in opt zile. Baietii lui Paul Paveliuc au condus pe durata intregii partide, incepand in forta jocul dupa primul sfert de joc, impunandu-se cu 27-15, intrand la pauza cu un avantaj confortabil de 49 la 32. Dominarea jocului de catre ieseni s-a vazut si in al treilea sfert al partidei, terminat cu scorul de 75 la 50 in favoarea baschetbalistilor antrenati de Paul Paveliuc, la finalul partidei scorul ramanand favorabil iesenilor, 98-69. De la echipa pregatita de Paul Paveliuc, cel mai bun marcator a fost Murgoci, cu 26 de puncte, urmat in topul eficacitatii de Bogovac, cu 21 de puncte reusite. Restul reusitelor au apartinut urmatorilor jucatori: Moscalu (19 puncte), Nicolae (11 puncte), Anghel (7 puncte), Danescu (6 puncte), Badila (6 puncte) si Minea (2 puncte). "Oboseala si lipsa de concentrare si-au spus cuvantul", a declarat la finalul meciului antrenorul iesean Paul Paveliuc, care a incercat in acest fel sa explice jocul slab al baietilor de la UPA. In pofida acestui succes, baschetbalistii pregatiti de Paul Paveliuc nu mai au nici o sansa pentru ocuparea unui loc de play-off, singurul obiectiv fiind la ora actuala o clasare cat mai buna in coada clasamentului pentru jocurile din play-out, in acest moment echipa ieseana ocupand locul 10 al clasamentului, in timp ce invinsa de ieri ocupa ultima pozitie a clasamentului format din 12 echipe. Acesta a fost ultimul joc al iesenilor pe teren propriu, baschetbalistii de la UPA urmand sa mai dispute doua partide in deplasare, in compania echipelor din Timisoara si Cluj.