Victorie norocoasa in contul prahovenilor

13 Martie 2003
1161 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - Astra Ploiesti 1-2 (1-1) •La meciul din Dealul Copoului au asistat peste 12.000 de spectatori Prima mansa din sferturile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal a programat ieri patru partide, una dintre ele disputandu-se pe Stadionul "Emil Alexandrescu" din Dealul Copoului, in fata unei asistente cifrate la peste 12.000 de spectatori. Pe un teren foarte greu, cele doua combatante au oferit un spectacol sportiv agreabil, gazdele jucand de la egal la egal cu prahovenii, cei care, cu doar cateva zile in urma, castigasera cu un neverosimil 3-0 pe Stadionul Dinamo din Capitala. "Comparativ cu jocul de sambata, Astra are un meci foarte greu astazi (NR - ieri), deoarece Dinamo nu este Poli Unirea, adica iesenii joaca mult mai bine decat a facut-o Dinamo in disputa cu prahovenii", a mentionat, la un moment dat, Ioan Viorel, confratele nostru de la Pro Sport, om impartial pe stadionul din Copou, si care a apreciat cum se cuvine jocul gazdelor, chiar daca victoria le-a suras, la final, oaspetilor. Ratarile se razbuna Partida de ieri dupa-amiaza, de la Iasi, a debutat cu doua mari ocazii de gol in contul formatiei Poli Unirea, cea care, prin Chiper (min. 2) si Botan (min. 10) a ratat deschiderea scorului. Si cum ocaziile de gol se razbuna, la un fault inutil facut de Mitruc in fata unui atacant ploiestean, in min. 13, Craciun executa o lovitura libera de pe partea stanga a terenului, mingea ajunge apoi la Dinu Todoran, cel care inscrie cu un sut puternic, din 17 metri, pe mijlocul portii gazdelor (0-1). Dupa ce Cristea (min. 22) suteaza puternic din 25 metri si Bratu respinge in extremis, sapte minute mai tarziu (29'), in urma unei pase primite de la Abalasei, atacantul iesean Marius Pacurar suteaza in coltul scurt din 8 metri si readuce egalitatea pe tabela de marcaj (1-1). Tribunele sunt in delir, se fac binecunoscutele "valuri" dupa modelul suedez si in min. 40 Mitruc executa o lovitura libera de la 25 metri, din lateral dreapta, dar balonul este prins cu siguranta de portarul Marius Bratu. In partea a doua a disputei, iesenii rateaza mari ocazii de gol prin Botan (50') si Ionescu (73' si 75'), iar oaspetii au si ei o buna oportunitate de a inscrie prin Petroesc (54'). In min. 77, insa, prahovenii inscriu un gol norocos prin acelasi Dinu Todoran, care trimite cu capul in poarta goala, dintr-un metru, in urma unei centrari primite de la Costescu, care a trimis peste Matthyas, iesit neinspirat la blocaj (1-2). Pana la finalul partidei fiecare formatie mai are cate o buna ocazie de gol, Astra prin Borbely (min. 88), iar Poli Unirea prin Dobrea (min. 90+3). Una peste alta, putem spune ca ploiestenii au invins nemeritat si norocos cu 2-1 in Copou, dupa ce, timp de 60 de minute, iesenii au dominat copios partida si s-au dovedit superiori partenerilor de intrecere. Sub conducerea brigazii Marian Salomir (Cluj) - Dan Lazarescu - Adrian Vidan (ambii din Bucuresti), arbitrul de rezerva fiind bacauanul Cristian Sava, iar observatorul federal Constantin Stefan (Bucuresti), au evoluat urmatoarele echipe: - Poli Unirea Iasi: Matthyas - Bernard, Adrian Ilie, Irinel Ionescu - Abalasei (Dobrea 65'), Mitruc, Botan, Cristea, Gheban (Vaduva 89') - Chiper (Florin Croitoru 81'), Pacurar. Antrenori: Marin Barbu, Narcis Ciocarlan si Ioan Campeanu. - Astra Ploiesti: M. Bratu - Petroesc, Toporan, Mihart - L. Dobre, Craciun (Movila 82'), Todoran, Irimescu (Danciu 60'), Negoita - Costescu, M. Dascalescu (Borbely 46'). Antrenori: Florin Marin si Valentin Sinescu. Au fost acordate zece cartonase galbene, oaspetii "conducand" la acest capitol cu 6-4. Iesenii au pierdut o prima individuala de 5 milioane lei La vestiare, dupa partida Poli Unirea - Astra, cei doi antrenori principali au declarat urmatoarele: - Marin Barbu: "Chiar daca am pierdut, echipa noastra a facut un joc multumitor, avand o prestatie buna in fata unei formatii din prima liga. Am pierdut insa la capitolul experienta si puteam si noi castiga cu 2-1, daca Ionescu reusea golul in repriza a doua. Cred ca un egal era mai echitabil si publicul ar fi plecat mai multumit de la stadion. Pana in min. 60 am dominat noi, dar apoi am cazut putin la capitolul fizic. Sunt multumit totusi de jocul echipei mele. La o victorie a noastra, baietii incasau o prima individuala de 5 milioane lei. Cred ca, in proportie de 90%, Astra are sanse de a ajunge ea in semifinalele Cupei Romaniei"; - Florin Marin: "Sunt multumit de rezultat, deoarece am intalnit o echipa foarte buna, care ne-a surprins prin combativitatea ei in prima repriza. Dupa cum a jucat astazi, Iasul are sanse mari sa promoveze in Divizia A. Noi ne-am impus cu sansa in repriza a doua, dar nu suntem calificati in semifinale. A fost un arbitraj corect, care nu a influentat rezultatul final". Partidele retur din sferturile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal sunt programate pe 2 aprilie. Dar pana atunci, sambata, in deplasare, in prima runda a returului din cadrul Seriei I a Diviziei B, Poli Unirea se va confrunta cu Unirea 2002 Focsani, iar o revansa in urma meciului pierdut pe teren propriu, in tur, atunci cand vrancenii s-au impus cu 2-1, se impune de la sine pentru fotbalistii din Dealul Copoului. Dan TEODORESC

Page time :0.1447 (s) | 22 queries | Mysql time :0.036102 (s)