Victorie pe terenul fostului lider

13 Decembrie 2010
684 Vizualizari | 0 Comentarii
• HC Vaslui - Politehnica Iasi 24-26 (11-11), in etapa 13 a Diviziei A de handbal masculin

Echipa de handbal masculin Politehnica Iasi a incheiat anul 2010 cu un succes obtinut pe terenul formatiei HC Vaslui. Iesenii au invins echipa care ocupa fotoliul de lider inaintea acestei etape cu scorul de 26-24, dupa ce la pauza ambele grupari erau la egalitate, 11-11. Baietii lui Costel Schender au avut o repriza a doua foarte buna si au obtinut un succes de moral la finalul unui an greu pentru formatie. Fara o finantare solida, Politehnica nu-si poate propune decat sa evolueze cat mai bine in liga secunda, promovarea in Liga Nationala fiind o adevarata utopie pentru o echipa subfinantata.
In afara partidei de la Vaslui, in Seria A a Diviziei A (al doilea esalon valoric) de handbal masculin s-au mai inregistrat rezultatele: Stiinta II Municipal Bacau - CSM Focsani 35-28 si Universitatea II Bucovina Suceava - Universitatea Galati 33-29. LPS Piatra Neamt a stat in aceasta runda.
Cu un meci inainte de jumatatea campionatului, Politehnica ocupa locul 4 in serie (din 7 formatii) cu doar 11 puncte acumulate (5 victorii, 1 egal si 5 infrangeri), la 5 puncte de liderul Universitatea II Bucovina Suceava, echipa care nu are, insa, drept de promovare. Meciul de la Vaslui a fost ultimul pentru handbalistii ieseni in anul 2010, urmatoarea partida fiind programata pe 29 ianuarie 2011, acasa, cu liderul Universitatea II Bucovina Suceava.