Victorie pentru Steaua cu Lokomotiv Sofia

8 Februarie 2010
661 Vizualizari | 0 Comentarii
Bogdan Stancu
Steaua a invins cu 3-2 pe Lokomitiv Sofia intr-un meci amical disputat pe o ploaie torentiala in Antalya. Golurile ros-albastrilor au fost marcate de Tanase si Stancu. Cu o singura victorie pana acum in meciurile amicale din Antalya, Steaua s-a razbunat pe Lokomotiv Sofia, echipa bulgara fiind surclasata clar de elevii lui Stoichita. De aceasta data "Lippi" n-a mai inceput meciul in formula 3-4-3 care s-a dovedit nu prea productiva in partidele precedente. In schimb, a ales o asezare clasica 4-4-2, cu Tanase si Surdu in avanposturi, pentru ca Nicolita, Bicfalvi, Toja si Arman Karamian sa fie pe post de servanti, dar si responsabili cu constructia. Conform Onlinesport, e o ploaie torentiala, nerecomandata pentru fotbal, Steaua si-a impus ritmul de joc inca din primele minute, iar deschiderea de scor a produs-o abia in minutul 40, desi Bicfalvi marcase in minutul 27 un gol anulat pe buna dreptate pentru offside. Cristi Tanase a reusit primul sau gol, insa reusita ii apartine in egala masura si lui Golanski care a trimis o pasa inteligenta pentru Tanase, gasit singur in careu, acesta a preluat elegant si a trimis un lob de efect peste portarul bulgarilor. Dominarea in joc a Stelei s-a mentinut si dupa pauza. La un sfert de ora de la reluare, Bogdan Stancu a inscris si el un gol magnific. Dupa un lant de pase ale stelistilor, mingea a fost trimisa de Kapetanos la colegul sau din ofensiva, care, de langa prima bara, a deviat subtil cu calcaiul mingea in plasa. Minutul 63 a reprezentat si intrarea in teren a lui Stelios Parpas. La cateva minute distanta Lokomotiv a redus din diferenta, insa greseala nu a apartinut ofensivei, ci lui Robinson Zapata, care a respins direct intr-un adversar o centrare din faza fixa, iar acesta a avut de indeplinit o simpla formalitate. Ros-albastrii nu au cedat initiativa, iar dupa alte 10 minute de joc bun, Bogdan Stancu a reusit dubla cu un sut sec din marginea careului mic al bulgarilor. Un moment de neatentie in apararea Stelei a permis celor din Sofia sa profite de o greseala a lui Petre Marin si sa inscrie al doilea gol in poarta columbianului Zapata.