Victorie tardiva pentru baschetbaliste

9 Decembrie 2010
708 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de baschet feminin Politehnica Iasi a castigat restanta cu Galactica Brasov, scor 66-58 (13-15, 19-19, 14-16, 20-8), dupa un meci disputat aseara in Sala Polivalenta. Aceasta victorie vine, insa, prea tarziu pentru echipa pregatita de antrenorul Gabriel Clapon, echipa care nu mai are decat sanse teoretice pentru a ajunge in play-off. Iesencele ar trebui sa castige unul din cele doua meciuri pe care le mai au de disputat (sambata, acasa cu CST BC Alexandria) si in deplasare la Craiova. Cele doua echipe sunt insa mult mai puternice decat Politehnica, nu au rival in Seria SE a Diviziei A de baschet feminin sI devine tot mai clar ca echipa ieseana a ratat obiectivul in acest sezon. Nici Victoria cu Galactica nu a fost una simpla. Jocul a fost echilibrat in primele doua sferturi, iar oaspetele a intrat la pauza mare cu un avantaj de 2 puncte, scor 32-34. A urmat un nou sfert echilibrat, in care gruparea de sub Tampa si-a dublat avantajul si a abordat ultimele 10 minute cu un avantaj de 4 puncte (46-50). Ultimul sfert a fost, insa, clar castigat de Politehnica, scor 20-8, si echipa ieseana s-a impus in aceasta restanta cu scorul de 66-58. Impotriva Brasovului, punctele Politehnicii au fost marcate de jucatoarele: Panait – 16p., Tatarinova – 16p., Cioroiu – 15p., Tkacenko – 11p., Necula – 3p., Alaiba – 2p., Cutas - 2p., Mitachi – 1p. De partea cealalta, pentru Galactica Brasov au punctat doar 5 jucatoare: Ivan – 22p., Ciobanu – 17p., Otrocol – 12p., Grama – 5p., Sinka – 2p.