Victorie tardiva pentru echipa de baschet UPA

4 Aprilie 2005
526 Vizualizari | 0 Comentarii
•Echipa de baschet masculin Universitatea Petre Andrei (UPA) a reusit un succes fara importanta in disputa cu formatia Elba Timisoara, scor 76-74 •In pofida unei victorii neasteptate, iesenii nu mai au nici o sansa sa prinda vreun loc in play-off-ul Diviziei A de baschet masculin •Finalul meciului a fost unul incins, gazdele fiind aproape sa egaleze in ultimele secunde ale partidei

Baschetbalistii de la Universitatea Petre Andrei (UPA) s-au trezit prea tarziu si au obtinut un succes in deplasare, scor 76-74, in fata formatiei Elba Timisoara. Partida disputata pe malul Begai a fost una fara miza, din moment ce, indiferent de rezultatele inregistrate in ultimele doua etape ale sezonului regulat, atat Elba, cat si UPA nu mai pot sari peste pozitiile pe care le ocupa in prezent. Astfel, iesenii nu mai au nici o sansa la un loc de play-off, in timp ce Elba nu mai poate pierde acest loc. In aceste conditii, jocul disputat sambata, in Sala Sporturilor din Timisoara, nu a avut nici o miza, dar a prilejuit o victorie tardiva si de palmares pentru elevii antrenorului Paul Paveliuc. Primul sfert a fost castigat categoric de echipa oaspete, care a profitat din plin de relaxarea existenta in tabara banateana si a terminat primele zece minute in avantaj, scor 17-14. Baschetbalistii de la UPA au dat un adevarat recital in sfertul al doilea, cand au maturat cu echipa din Timisoara, intrand la cabine cu un avantaj consistent, scor 44-26. De altfel, aici avea sa fie si cheia partidei, iesenii jucand economicos in ultima parte a jocului, izbutind in final sa obtina o victorie cu scorul de 76-74. Chiar daca gazdele au dominat categoric sfertul al treilea, pe care l-au si castigat cu scorul de 28-12, tinerii jucatori ai lui Paveliuc si-au revenit si au rezistat presiunii din final, ultimele zece minute incheindu-se cu scorul de 20-20. Astfel, Elba Timisoara a fost foarte aproape sa obtina un succes pe teren propriu, in fata unei formatii pe care a considerat-o invinsa inca de la inceput. Iesenii insa si-au depasit propria conditie si au aratat ca nu si-au spus inca ultimul cuvant in baschet. Pentru UPA urmeaza o noua deplasare, in ultimul meci al sezonului regulat, de aceasta data la Cluj, in fata formatiei Poli Carbochim. Dupa aceasta ultima intalnire din prima parte a competitiei, tanara formatie a lui Paul Paveliuc va juca un play-out de sapte meciuri, cel mai probabil cu CSU Forex Brasov, intr-un meci cu spectrul retrogradarii pe masa.

Page time :0.1374 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019351 (s)