24 Februarie 2010
711 Vizualizari | 0 Comentarii
Bordeaux si-a asigurat în mare parte biletele pentru sferturile Ligii, dupa ce s-a impus, scor 1-0 în infernul din Grecia, într-un meci transmis în direct de boomsport.ro. Blanc a demonstrat înca o data ca este unul dintre cei mai buni tehnicieni ai noii generatii, jocul francezilor fiind extrem de inteligent. Gazdele au început meciul mai bine si au avut 2-3 oportunitati bune de a înscrie, dar Gourcuff & co au revenit si au controlat pe alocuri autoritar restul primei reprize. Ba mai mult, campionii din Hexagon au reusit sa dea si lovitura de gratie, în minutul 45+2, cand fundasul Ciani a marcat cu o lovitura de cap, în urma unei lovituri libere. Trupa lui Bozidar Bandovic nu a acuzat socul, a iesit mai montata de la cabine, dar defensiva lui Bordeaux a fost de nepatruns. Meciul s-a jucat, probabil, la ocazia lui Maresca de la jumatatea reprizei secunde, italianul "reusind" sa trimita din 6 metri la 2 metri peste transversala lui Carrasso. Grecii au reusit chiar sa puncteze, în prelungirile partidei, dar centralul a fluierat fault în atac la o intrare a lui Stoltidis. Dupa un parcurs de metronom într-o grupa extrem de grea, cu Bayern si Juventus, trupa lui Blanc a demonstrat, împotriva unui adversar de mana a doua, e adevarat, ca poate sa aiba un cuvant greu de spus în actuala editie a Champions League.