7 Aprilie 2010
895 Vizualizari | 0 Comentarii
Inter a castigat aseara cu 1-0 pe terenul lui TSKA Moscova, dupa ce în tur se impusese cu acelasi scor, si s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor. Din 1965 nu a mai castigat Inter Cupa Campionilor Europeni, adica de pe vremea cand presedinte era Angelo Moratti, tatal actualului boss nerazzurro, Massimo. Dar acum, cu Jose Mourinho cravasand spre finala o echipa ce îsi pierduse si încrederea în sine cand iesea dincolo de granitele Italiei, Inter poate spera la împlinirea visului. Pentru a ajunge în penultimul act, milanezii au avut în fata revelatia TSKA Moscova, care rupsese în optimi firul firesc al lucrurilor, eliminand-o pe FC Sevilla. Invinsa în tur cu 1-0, TSKA a alergat aseara în virtutea inertiei, rareori reusind sa-l alerteze pe portarul Julio Cesar. Inter a jucat economicos si a rezolvat rapid problema, chiar din minutul 6, la lovitura libera a lui Sneijder, omul care a aflat abia în ultima ora înainte de partida ca poate juca. Desi era anuntat titular, Cristi Chivu a intrat pe teren abia în minutul 63, evoluand cand ca mijlocas, cand ca fundas stanga. In ultimele minute, internationalul roman a respins cu capul dintre doi atacanti adversi, rezolvand o faza care se anunta extrem de periculoasa pentru echipa sa. Inter a ajuns la a treia victorie cu 1-0 în acest sezon de Liga Campionilor si la al cincilea meci fara gol primit, semn ca Mourinho a implementat secretul succesului echipei sale, adica disciplina tactica, angajament total si pragmatism.

Page time :0.1365 (s) | 22 queries | Mysql time :0.011722 (s)