31 Martie 2010
721 Vizualizari | 0 Comentarii
Bayern Munchen a reusit aseara o victorie importanta, cu scorul de 2-1, în fata lui Manchester United, în prima mansa din sferturile de finala ale Ligii Campionilor, la capatul unui meci început ca un cosmar pentru gazde. Nici nu au apucat jucatorii sa se aseze bine pe teren si Rooney taia zambetele de pe buzele germanilor, marcand ca la antrenament, dupa 40 de secunde, din careul mic. Manchester United amintea astfel, dureros, de faptul ca este pentru Bayern Munchen adversarul capabil sa o electrocuteze atunci cand nimeni nu crede, dupa ce în urma cu 11 ani întorcea, incredibil, în mai putin de 120 de secunde, în minutele de prelungiri ale timpului regulamentar, o finala a Ligii în care bavarezii aveau 1-0. Acum n-au fost ultimele, ci primele secunde, într-un meci în care cel mai bun jucator al oaspetilor avea sa fie portarul de aproape 40 de ani Edwin Van der Sar. Rooney putea închide definitiv conturile spre finalul primei reprize, dar a nimerit piciorul unui fundas care avea sub unu la suta sanse sa mai poata face ceva. Nu avea sa fie ultima isprava importanta în acest meci pentru golgheterul lui United, pentru ca în minutul 77, din piciorul sau avea sa se duca în plasa balonul egalarii, expediat din lovitura libera de catre Ribery. Iar finalul partidei a venit ca o dulce razbunare pentru Bayern. Era minutul 92, cand croatul Ivica Olic a adus o victorie de senzatie pentru bavarezi. Si cum o nenorocire nu vine niciodata singura, mai mult decat acest handicap de 2-1 de la care va pleca United în retur, Sir Alex Ferguson pare a-l fi pierdut pe Rooney, care a iesit schioptand si tinut de brate de doi membri ai staffului englez.

Page time :0.1351 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018807 (s)